Daržas

Viskas apie daržą.

juoduoja pomidorų lapai

Kodėl juoduoja pomidorų lapai ir ką daryti

Jei pomidorų lapai pradeda juoduoti, tai gali būti kelių, galimų problemų požymiai. Pateiksime keletą, dažniausiai pasitaikančių priežasčių, ir ką daryti susidūrus su šia problema. Dažniausiai pasitaikančios pomidorų lapų juodavimo priežastys Pomidorų sausligė, Juodasis puvinys ar Tomato Alternaria: yra grybelinė liga, pažeidžianti pomidorų augalus. Paprastai prasideda kaip mažos juodos dėmės ant apatinių lapų, kurios palaipsniui didėja. …

Kodėl juoduoja pomidorų lapai ir ką daryti Read More »

augalai iš sėklų

Kaip pasirinkti kokybiškas sėklas internetu?

Artėjant pavasariui, pradedame galvoti apie tai, kokiais sodiniais šiais metais papuošime savo kiemą ir kokias gėrybes užsiauginsime darže. Tam, kad visas šias vizijas galėtume paversti realybe, bus reikalingos kokybiškos sėklos – dabar jas patogiai galima įsigyti ir internetu. Jei nuspręsite tai padaryti, tinkamiausius produktus atrasite pasinaudoję žemiau pateiktais patarimais. Atkreipkite dėmesį į pakuotę Nors gali …

Kaip pasirinkti kokybiškas sėklas internetu? Read More »

darzoves siltnamyje

Kaip tinkamai auginti daržoves sodo šiltnamyje?

Mėgstate savo sode augintas daržoves? Puiku, kadangi lietuviška žemė yra derlinga ir beveik kiekvienas, kuris turi nuosavą žemės plotelį gali užsiauginti tai, ką nori. Žinoma, ne viskas taip paprasta, reikia išmanyti tam tikrus daržovių auginimo niuansus. Štai kai kurios daržovės šiltnamyje tikrai auga ne pas visus, tačiau tie, kurie stengiasi – galės džiaugtis ir skaniais …

Kaip tinkamai auginti daržoves sodo šiltnamyje? Read More »

Pankoliai

Pankoliai (foeniculum vulgare), dar vadinami vaistiniais krapais, yra salierinių, skėtinių šeimos augalai. Stiebas viršuje smarkiai išsišakoja į “skėčius” su smulkiais, gelsvais žiedeliais. Vaisiai – cilindro formos, su išilginėmis briaunomis, žalsvai rudos spalvos, dvisėkliai. Natūraliai augalas paplitęs Viduržemio jūros ir Vakarų Azijos kraštuose. Tai keleriopai naudingas augalas. Senovės egiptiečiai, graikai, romėnai, indai, kinai pankolį vertino kaip augalą, turintį  prieskoninių ir vaistinių …

Pankoliai Read More »

Laiškiniai svogūnai

Laiškiniai svogūnai, kartais yra vadinami žaliaisiais ar pavasario svogūnais. Šie augalai nesubrandina svogūnėlių, tik kažką panašaus į kiek sustorėjusį baltos spalvos stiebo kamieną. Tačiau laiškiniai svogūnai puikiai išvysto ilgus žalius stiebelius – laiškus, kurie kartu su sustorėjusiu stiebo baze, yra vartojami kaip puiki prieskonininė daržovė, kurios skonis yra šiek tiek švelnesnis negu įprastų svogūnų. Laiškiniai svogūnai …

Laiškiniai svogūnai Read More »

Moniliozė

Moniliozė arba rudasis vaisių puvinys Lietuvoje labai dažni, todėl padaro daug žalos. Moniliozė – augalų liga, kurią sukelia monilijiečių (Moniales) eilės grybai. Labiausiai pažeidžiamos obelys, kriaušės, svarainiai, slyvos, vyšnios, abrikosai. Grybu apkrėsti vaisiai sode pradeda pūti ir laikomi sandeliuose. Pirmieji moniliozės ligos požymiai – nedidelė, apskrita dėmė, kuri greitai plinta ir apima ne tik vaisiaus …

Moniliozė Read More »

valgomoji geltekle

Valgomoji gelteklė

Tai – daugiametis graižažiedžių šeimos augalas. Valgomos jo šaknys, kurios užauga iki 30 cm ilgio ir 3-4 cm storio. Šaknies žievė juoda, minkštimas geltonas. Sėti reikia anksti, kai tik atitirpsta žemė, nes vėliau pasėti augalai nespėja pakankamai sustorėti. Geltekles galima palikti žiemoti; tuomet šaknis būna storesnė, bet ne tokia skani.Dalis augalų jau pirmais metais žydi, …

Valgomoji gelteklė Read More »

imbieras

Prieskoninis imbieras

Šilto klimato šalyse labai svarbu laiku iškasti šakniastiebius. Tik tokiu atveju sulauksite gero prieskoninio imbiero derliaus. Tai geriausia daryti po to, kai augalas nužydi, lapai pagelsta ir nudžiūna, o stiebai nuvirsta. Per vėlai iškasti šakniastiebiai būna labai plaušingi ir net kartūs. Plantacijose derlius nuimamas praėjus 7 mėnesiams nuo pasodinimo, nors paprastai tai daroma po 9-10 mėnesių. Šakniastiebiai nepelys, jei juos džiovinsite …

Prieskoninis imbieras Read More »

Scroll to Top