Laiškiniai svogūnai

Laiškiniai svogūnai, kartais yra vadinami žaliaisiais ar pavasario svogūnais. Šie augalai nesubrandina svogūnėlių, tik kažką panašaus į kiek sustorėjusį baltos spalvos stiebo kamieną. Tačiau laiškiniai svogūnai puikiai išvysto ilgus žalius stiebelius – laiškus, kurie kartu su sustorėjusiu stiebo baze, yra vartojami kaip puiki prieskonininė daržovė, kurios skonis yra šiek tiek švelnesnis negu įprastų svogūnų. Laiškiniai svogūnai gali būti verdami, kad pagardinti virtus patiekalus, bet dažniau yra naudojami šviežioms salotoms paskaninti ir papuošti.

spring_onion_laiskiniai_svogunai

Velso svogūnas (Allium fistulosum) taip pat nesuformuoja šakninio svogūnėlio ir yra viena iš laiškinių svogūnų atmainų.

Kaip sodinti ir prižiūrėti laiškinius svogūnus, kad galėtume džiaugtis jų laiškais pagardintais patiekalais ant savo stalo?

Augalo poreikiai. Panašūs, kaip ir ropinių svogūnų.

Auginimo būdai. Pateiksime keletą iš jų. Kovo-balandžio mėnesį sodinami maži, šiltnamyje išauginti svogūnai 15×15 cm atstumu. Kita galimybė – sėti eilėmis tiesiai į atvira dirvą taip pat kovo-balandžio mėnesį ir išretinti, paliekant tą patį atstumą.

Allium cepa svogūnus sodinkite apie 2 cm gilyje ne per daug drėgname dirvožemyje, įsaulyje ar daliniame šešėlyje. Įspauskite reikiamo gylio duobutes ir sodinkite, užberdami žemėmis svogūnėlius. Atstumai tarp pasodinimų gali būti apie 5 cm. Kadangi šio svogūno galvutė smarkiai nesivysto po žeme, augalai gali būti sodinami gana arti vienas šalia kito. Laistykite svogūnus vieną ar du kartus per savaitę, kad apie 15 cm gylyje dirvožemis išliktų drėgnas. Ravėkite bet kokias piktžoles iš lysvės, kai tik jos atsiranda, nes svogūnams yra sunku galynėtis dėl maistingų medžiagų su piktžolėmis.

Derlius. Raudami svogūnus, atpalaiduokite žemę aplink kiekvieną svogūno šaknelę dirvožemyje ir atsargiai išraukite jį iš dirvožemio, kad nenutrauktumėte vienų laiškų. Atskirus laiškus galima skinti visą auginimo sezoną, kai tik jums reikia. Augalas ir toliau augs ir ataugins naujus laiškus, jei skinsite ne daugiau kaip po vieną ar kelis laiškus vienu metu.

Kai kurios laiškinių svogūnų veislės, kaip pavyzdžiui Velso svogūnai, paprastai daiginami tik iš sėklų, pasėtų patalpoje ar šiltnamyje maždaug prieš šešias savaites iki paskutinių pavasario šalnų. Persodinkite sodinukus lauke, kai dirvožemis pakankamai išdžiūsta ar apie dvi savaites iki paskutinių šalnų. Šios svogūnų veislės derliaus galima sulaukti kiek vėliau, kai augalo laiškai tampa pakankamai aukšti, kad juos galima būtų naudoti.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top