Ropiniai svogūnai

Svogūnai mūsų krašte yra vartojami ištisus metus ir gali būti auginami įvairiai.

Poreikiai. Saulėta vieta, lengva, laidi, giliai išpurenta ir organinėmis trąšomis patręšta dirva. Nuo šių sąlygų priklauso geras svogūnų derlius. Šlapias, vėsus molžemis svogūnams auginti netinka. Svogūnams nereikia daug vandens, tačiau vasaros sausrų metu reikia pasirūpinti, kad jų žemė būtų pakankamai ir giliai drėgna.svogunai

Auginimas. Svogūnus reikia sėti vasario mėnesį į stiklinį šiltnamį arba namie ant palanges, į atvirą dirvą jie sodinami balandyje. Ankstyvieji svogūnai sėjami nuo kovo pabaigos eilėmis, paliekant 25 cm pločio tarpus tarp jų ir išretinami 25 cm atstumu vienas nuo kito. Žieminiai svogūnai sėjami rugpjūčio antroje pusėje eilėmis, paliekant 25 cm pločio tarpus tarp eilių, retinti reikia tik pavasarį, maždaug nuo kovo vidurio kas 8-10 cm. Svogūnų sėjinukai sodinami kovo-balandžio mėnesį, atstumas tarp eilių turi būti 25 cm, o eilėse 8-10 cm. Svogūnų sėjinukai turi būti maždaug lazdyno riešuto dydžio, didesni dažnai suskyla. Jeigu turite tik didesnių, likus 4 savaitėms iki sodinimo pradžios, pašildykite 30 C temperatūroje,kad nesuskiltų.

Svogūnų sėjinukų galima išsiauginti ir pačiam. Balandžio pradžioje svogūnai sėjami į lysvę, 15 cm atstumu, o liepos pradžioje nuimami lankiai suaugę neretinti svogūnėliai jau būna subrendę ir laikomi vėsiai ir sausai iki kito pavasario.

Žieminių svogūnų vartojami tik aromatingi laiškai. Sėjami į atvirą dirvą balandžio arba rugpjūčio mėnesį eilėmis, paliekant 25 cm pločio tarpą tarp eilių ir 10 cm atstumą tarp augalų. Derlius nuimamas nuo birželio-liepos mėnesio, o rudenį pasėtus žiemojančius svogūnus galima skinti jau ankstyvą pavasarį. Jeigu laiškai skinami taupiai ir jų paliekama, kad galėtų augti toliau, derliumi galima džiaugtis labai ilgai.

Derlius. Ankstyvieji svogūnai subręsta rugpjūčio-rugsėjo mėnesį. Tik nepatartina, kaip kartais siūloma, mindžioti svogūnų laiškų, kad greičiau subręstųjų ropės, nes tai neigiamai atsiliepia jų išsilaikymui. Geriau ilgiau palaukti derliaus, bet leisti laiškams nuvysti patiems. Pavasarinės sėjos svogūnų sėjinukai subręsta maždaug nuo liepos mėnesio, o pirmieji žieminiai svogūnai gali būti pradėti vartoti maistui jau gegužės mėnesį. Reikia paminėti ir žieminių svogūnų sėjinukus, tačiau juos auginti brangoka ir rizikinga, nes žiemą reikia apsaugoti nuo šalčio. Jie sodinami rugsėjui baigiantis 26x6cm atstumu, o prieš prasidedant šalčiams reikia apkasti. Be to, patartina uždengti eglišakėmis, o ankstyvą pavasarį – avies vilnos sluoksniu. Šie svogūnai uždera maždaug gegužės viduryje_

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top