Rūgštinių kenkėjai

Rabarbarinis lapinukas

Rabarbarinis lapinukas (Phytonomus rumicis) Rabarbarinis lapinukas kenkia rabarbarams, rūgštynėms ir špinatams. Suaugę vabalai pažeidžia minėtų daržovių lapus ir žiedynus, išgraužia juose nedideles skyles. Lervos apgraužia rabarbarų ir rūgštynių šaknis. Vabalai 4—5 mm ilgio, pilkšvai gelsvi. Išilgai priešnugarėlės vidurio eina šviesi juostelė. Antsparniai padengti rudais arba pilkšvais sveikais ar kiek karpytais žvyneliais, su tamsiomis rudomis dėmelėmis …

Rabarbarinis lapinukas Read More »

Runkelinė musė

Runkelinė musė (Pegomyia hyosciami) Ši musė pažeidžia runkelius, burokėlius, špinatus: lapų parenchimoje išėda stambių dėmių pavidalo landas (minas). Dėmės iš pradžių esti balzganos, vėliau paruduoja ir ištrupa, pažeistų augalų lapai pasidaro skylėti. Kenkia begalvės ir bekojės gelsvos spalvos iki 7,5 mm ilgio runkelinės musės lervos. Priekiniame, smailesniame jų kūno gale matomi du juodi kabliški žandai, …

Runkelinė musė Read More »

Matinis maitvabalis

Matinis maitvabalis (Aclypaea opaca L.) Matinis maitvabalis pažeidžia cukrinius runkelius, burokėlius, bulves, liucerną, morkas, varpines kultūras. Iš pradžių jis išgraužia lapuose langelius, vėliau suėda visą lapą. Ant apgraužtų lapų paprastai matomos juodos kruopėtos šio kenkėjo išmatos. Pažeisti senesni augalai gali išleisti naujus lapus, o jauni, ypač daigai, per sausras dažnai žūva. Kenkia suaugę vabalai ir …

Matinis maitvabalis Read More »

Runkelinis skydinukas

Runkelinis skydinukas (Runkelinis skydinukas) Nors kenkia runkeliams ir burokėliams, bet dažniausiai minta balandomis ir balandunėmis. Graužia lapus — išėda juose langelius, skyles, kartais apėda lapų pakraščius. Neretai lieka tik lapų gyslos. Vabalai 6—7 mm ilgio. Jų kūno viršus rudai gelsvas ar žalsvas, išmargintas smulkiomis juodomis dėmelėmis. Antsparniai ir priešnugarėlė daug platesni už kūną, skydo pavidalo, …

Runkelinis skydinukas Read More »

Runkelinė spragė

Runkelinė spragė (Chaetocnema concinna) Kenkia runkeliams, burokėliams, rabarbarams, rūgštynėms, špinatams ir kitiems augalams. Apgraužia daigų sėklaskiltes ir paaugusių augalų lapus, išėda lapuose duobutes arba skylutes. Pažeistose vietose atsiranda pusiau permatomų dėmelių, kurios, audiniams padžiūvus, virsta skylėmis. Runkelinės spragės smarkiai apnikti jauni runkelių daigai gali žūti. Žalingiausios suaugusios spragės. Tai 1,5—2,3 mm ilgio tamsūs, metališkai žalio …

Runkelinė spragė Read More »

Rudoji runkelinė blakė

Rudoji runkelinė blakė (Polymerus cognatus) Tai pavojingas polifaginis kenkėjas, dažniausiai pažeidžiantis cukrinius runkelius ir burokėlius. Čiulpia augalų sultis. Rudosios runkelinės blakės pažeistų lapų viršūnė bei pakraščiai pagelsta ir nudžiūsta, o pagrindinė gysla ir lapkotis išsikraipo. Kenkia suaugėlės ir lervos. Suaugusi blakė 3—5 mm ilgio, siaura. Spalva labai nepastovi. Patelių kūno apačia žalsva, patinų ištisai juoda. …

Rudoji runkelinė blakė Read More »

Pupinis amaras

Pupinis amaras (Aphis Fabae) Šis kenkėjas dažniausiai pažeidžia runkelius, burokėlius, špinatus bei jų sekiojus, taip pat pupas. Gyvena jis ir ant piktžolių: dilgėlių, usnių. Iščiulpti burokėlių lapai susiraukšlėja, pažeisti augalai skursta, suserga suodlige. Sėklojų butonai ir žiedai nubyra, stiebai iškrypsta. Be tiesioginės žalos, pupiniai amarai pavojingi ir kaip virusinių ligų platintojai. Gali kenkti jie ir …

Pupinis amaras Read More »

Runkelinė nematoda

Runkelinė nematoda (Heterpdera schachtii) Runkelinė nematodą labiausiai kenkia cukriniams runkeliams, nors pažeidžia ir burokėlius, pašarinius runkelius bei kryžmažiedžius augalus. Apniktų augalų lapai būna smulkūs, suglebę, šakniavaisiai apaugę daugybe smulkių šaknelių —„barzdoti”. Augalų derlingumas labai sumažėja. Gyvena runkelinės nematodos ant plonų šaknelių. Suaugusi patelė yra citrinos formos, gelsva arba ruda, 0,7— 1,0 mm ilgio ir 0,4—0,5 …

Runkelinė nematoda Read More »

Scroll to Top