Ilgalapė gyvatbarzdė (Ophiopogon)
Originalus gėlės pavadinimas Ophiopogon yra kilęs iš dviejų graikų kalbos žodžių „ophis“ – gyvatė ir „pogon“ – barzda. Būtent tai primena augalo lapija. Yra labai daug šio augalo rūšių. Susipažinkime su Ophiopogon japonicus „Nanus“.

foto: Forest and Kim Starr, CC BY-SA 3.0
Žodis japonicus gėlės pavadinime leidžia suprasti, kad augalas yra kilęs iš Japonijos. Nanus yra kilęs iš graikų kalbos žodžio „nanos“ – nykštukas, su nuoroda į gėlės augimo įpročius.
Ophiopogon japonicus „nanus“ yra visžalis, kupstą formuojantis, daugiametis augalas. Tamsiai žali, panašūs į žolę, linijiniai, smulkiai tekstūruoti lapai užauga iki 10 cm ilgio. Pražysta baltais, šviesiai alyviniais žiedais. Vaisiai – mėlynos uogos. (Ar uogos subręsta, kad ir namų sąlygomis Lietuvoje, negalime pasakyti). Šaknys yra didelės ir gumbuotos. Šakniagumbiai padeda šiam augalui plisti.
Šeima: Asparagaceae. Seniau šis augalas buvo priskiriamas Liliaceae, lelijinių šeimai.
Tėvynė: Japonija.
Geriausiai auga: Visus metus šviesioje, vasarą šiltoje, žiemą vėsesnėje patalpoje.
Laistymas, tręšimas: Visus metus lieti vienodai drėgnai, žiemą, laikant vėsesnėje patalpoje, laistyti mažiau, esant sausam, šildomam orui – purkšti. Kovo – rugpjūčio mėnesiais tręšti kas 14 dienų.
Kiti priežiūros ypatumai: Jei reikia, pavasarį persodinti. Šiaip Ophiopogon japonicus „nanus“ reikalauja mažai priežiūros.
Dauginimas: Pavasarį kero dalimis.