Kluzija

Kluzija (Clusia rosea)

Kluzija dar 1692 metais pateko į Europą, tačiau plačiai auginti kambariuose pradėta neseniai.

Gamtoje Clusia rosea yra epifitas (augalas, augantis ant kito augalo, bet nesantis parazitu ir nesimaitinantis kito augalo maistinėmis medžiagomis). Augalas savo gyvenimą dažnai pradeda, sėklytei nukritus ant medžių, tarp uolų.

clusia-geles-lapai
foto: Forest and Kim Starr, CC BY 3.0

Gamtoje tai yra visžalis medis su labai plačiu ir tankiu vainiku. Šakos storos, visžaliai priešiniai kiaušiniški lapai standūs, odiški, šiek tiek panašūs į kaučiukmedžio ir gali užaugti iki 20 – 30 cm ilgio. Rausvi kvepiatys žiedai panašūs į didelius kamelijos žiedus, pripildytus geltonų kuokelių.

clusia-geles-ziedas
foto: Forest and Kim Starr, CC BY 3.0

Jų vaisių dėžutės turėtų būti maždaug golfo kamuoliuko dydžio. Deja, kambaryje laikomi šie augalai žydi be galo retai, bet yra mėgstami ir dėl savo puošnių lapų.

Šie augalai yra unikalūs tuo, kad sugeba absorbuoti anglies dioksidą nakties metu. Tad matomai, gėlė būtų labai tinkama miegamąjame kambaryje.

Šeima: Guttiferae, jonažoliniai.

Tėvynė: Amerika, atogrąžos bei vidutinės atogrąžos.

Geriausiai auga: Šviesioje, pusiau ūksmingoje, bet ne saulėtoje, visus metus šiltoje (žiemą ne vėsesnėje kaip 18°C) patalpoje. Birželio mėnesį galima išnešti į lauką, bet tik ne į pavėsį ar vidudienio saulės atokaitą.

Laistymas, tręšimas: Lieti saikingai, minkštu kambario temperatūros vandeniu, augimo periodu kas 14 dienų po trupu tį patręšti.

Kiti priežiūros ypatumai: Dažnai purkšti, prireikus pavasarį persodinti i gėlių žemę.

Dauginimas: Viršūnių auginiais šildomoje dauginimo lysvėje (25 – 30°C). Ši augalų rūšis naudoja fotosintezės mechanizmą, padedantį išsaugoti drėgmę, tokį pat kaip kaktusai ir kiti sukulentai. Kluzijai tai yra naudinga epifitinėje dygimo stadijoje, kol oro šaknys gali pasiekti žemę, maistines medžiagas bei drėgmę.

Kenkėjai, ligos: Retai.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top