Pankoliai

Pankoliai (foeniculum vulgare), dar vadinami vaistiniais krapais, yra salierinių, skėtinių šeimos augalai. Stiebas viršuje smarkiai išsišakoja į “skėčius” su smulkiais, gelsvais žiedeliais. Vaisiai – cilindro formos, su išilginėmis briaunomis, žalsvai rudos spalvos, dvisėkliai. Natūraliai augalas paplitęs Viduržemio jūros ir Vakarų Azijos kraštuose.

Tai keleriopai naudingas augalas. Senovės egiptiečiai, graikai, romėnai, indai, kinai pankolį vertino kaip augalą, turintį  prieskoninių ir vaistinių savybių.

Plačiau yra žinomos dvi pankolių veislės. Viena auginama, kad išauginti vaisius ir prieskoninius žalumynus. Kita – kaip daržovė, kad išauginti nedidelius, vidutinio obuolio dydžio šakniagumbius.

Dažniausiai pankoliai yra auginami vaisiams išauginti, kuriuose yra daug eterinių aliejų, taip pat kaip prieskoninis žalumynas. Pankolių lapuose yra flavonoidų, askorbo rūgšties, karotino, B grupės vitaminų. Augalo  vaisiuose kaupiasi iki 6,5% eterinio aliejaus ir 17-21% riebalų aliejaus.

Pakalbėsime apie šakniavaisinių pankolių auginimą.

Poreikiai

Pankolis yra tikras ilgadienis (augalas žydintis tuomet, kai dienos ilgis viršija tam tikrą kritinį ilgį), augdamas šiltai ir šviesiai, subrandina žiedus, bet ne šakniavaisius. Dirva turi būti šilta, humusinga, išpurenta ir gili, gerai patręšta kompostu arba perpuvusiu mėšlu.

Pankolių auginimas

Pankolis yra šilumą mėgstanti daržovė, sėjama stikliniame šiltnamyje arba ant palangės balandžio mėnesį, o lauke – birželio mėnesį – liepos viduryje. Norint nuimti rudeninį derlių, galima sėti tiesiai į atvirą dirvą nuo birželio mėnesio, vėliausiai – rugpjūčio pradžioje. Kadangi pankolis bijo šalčio, vėlyvąsias daržoves reikia uždengti avies vilna arba plėvele. Reikia sėti 40 cm viena nuo kitos nutolusiomis eilėmis, o vėliau augalus išretinti, paliekant 25 cm tarpus; taigi – 40×25 cm atstumu.

Problemos: daržovė gali pradėti krauti žiedus ir sėklas per anksti. Tai dažniausiai sukelia sausas dirvožemis arba karštas oras, taip pat pankoliams tai gali būti dienų ilgio poveikis.

Sprendimai: Įsitikinkite, dirvožemis yra nuolat drėgnas, ypač karštu ir sausu metu. Taigi reikia palaikyti drėgmę dirvožemyje. Taip pat padėtų dirbtinis pavėsis.

Derlius

Šakniavaisiniai pankoliai subręsta maždaug po 12 savaičių; kadangi jie neatsparūs šalčiui, tai derlių reikia nuimti vėliausiai lapkričio pradžioje. Vėsiame rūsyje arba įkasti į šiltlysvę jie išsilaiko apie 8 savaites.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top