Kodėl juoduoja pomidorų lapai ir ką daryti

Jei pomidorų lapai pradeda juoduoti, tai gali būti kelių, galimų problemų požymiai. Pateiksime keletą, dažniausiai pasitaikančių priežasčių, ir ką daryti susidūrus su šia problema.

juoduoja pomidorų lapai
Tomato Alternaria pažeistas pomidoro lapas, foto Clemson University, CC BY-SA 3.0

Dažniausiai pasitaikančios pomidorų lapų juodavimo priežastys

Pomidorų sausligė, Juodasis puvinys ar Tomato Alternaria: yra grybelinė liga, pažeidžianti pomidorų augalus. Paprastai prasideda kaip mažos juodos dėmės ant apatinių lapų, kurios palaipsniui didėja. Pažeisti lapai ilgainiui gali nudžiūti. Pomidorų sausligė sukeliama grybeliu Alternaria solani ir klesti šiltomis ir drėgnomis sąlygomis. Norėdami suvaldyti šią pomidorų ligą, pašalinkite ir sunaikinkite užkrėstus lapus, užtikrinkite tinkamą atstumą tarp augalų, kad gerai cirkuliuotų oras, ir, jei reikia, patepkite fungicidais.

Fitoftorozė: sukelia patogenas Phytophthora infestan, yra dar viena grybelinė liga, dėl kurios gali pradėti juoduoti pomidorų lapai. Dažniausiai atsiranda tamsiai žalios arba juodos dėmės ant lapų, kurios greitai didėja ir įgauna rusvai juodą spalvą. Apatinėje lapų pusėje drėgnomis sąlygomis gali susidaryti balkšvas, neryškus pelėsis. Fitoftorozė ar Vėlyvasis puvinys klesti vėsioje ir drėgnoje aplinkoje. Norėdami suvaldyti fitoftorozę, reikia pašalinti ir sunaikinti pažeistus lapus, užtikrinkite gerą oro judėjimą tarp lapų. Jei reikia, naudokite tinkamus fungicidus.

Kaip apsaugoti pomidorų vaisius nuo fotoftorozės

Bakterinis vėžys: sukelia bakterija Clavibacter michiganensis, kuri gali sukelti juodų pažeidimų ant pomidorų lapų. Pažeistos vietos gali turėti kamštienos tekstūrą, o juodos dėmės laikui bėgant gali išsiplėsti. Pomidorų bakterinis vėžys taip pat gali paveikti augalų stiebus ir vaisius. Bakterinis vėžys neišgydomas, todėl labai svarbu pašalinti ir sunaikinti užkrėstus augalus bei taikyti sėjomainą, kad būtų išvengta jo plitimo.

Fiziologiniai sutrikimai: Tam tikri fiziologiniai sutrikimai gali sukelti pomidorų lapų pajuodimą. Pavyzdžiui, jei augalai patiria didelius temperatūros svyravimus – šalta – karšta, tai gali pažeisti lapų audinį, dėl kurio gali atsirasti juodų dėmių ant lapų. Be to, jei augalams trūksta kalcio arba laistomi nereguliariai, gali atsirasti žiedų galų puvinys, kai vaisių dugnas tampa juodas ir odiškas. Kad išvengtumėte fiziologinių sutrikimų, palaikykite pastovias augimo sąlygas, aprūpinkite reikiamu kalcio kiekiu, tinkamai modifikuojant dirvą, ir užtikrinkite reguliarų ir tolygų laistymą.

Kenkėjų žala: Kai kurie kenkėjai, tokie kaip amarai ar voratinklinės erkės, gali pažeisti pomidorų lapus, dėl kurių gali atsirasti juodų dėmių arba pakisti lapų spalva. Šie kenkėjai praduria lapus ir išsiurbia augalų sultis, sukeldami ląstelių pažeidimą ir galiausiai paveiktų vietų patamsėjimą arba pajuodimą. Tinkamas kenkėjų valdymas reguliariai stebint, naudojant organinius ar cheminius insekticidus ir, skatinant naudingų vabzdžių veisimąsi darže, gali padėti kontroliuoti kenkėjų žalą.

Ką daryti jei juoduoja pomidorų lapai?

Svarbu nustatyti konkrečią pomidorų lapų juodavimo priežastį, kad būtų galima nustatyti tinkamą veiksmų eigą. Jei nesate tikri, kad galite tiksliai diagnozuoti problemą, galbūt reikia pasikonsultuoti su vietiniais daržininkystės specialistais arba paklausti patyrusių sodininkų ar augalų patologų patarimo.

Toliau pateikiami veiksmai, kurių galite imtis norėdami išspręsti problemą.

Nustatykite priežastį: nustatykite pagrindinę juoduojančių lapų priežastį. Tai gali būti aukščiau paminėtos grybelinės ligos, bakterinis vėžys, fiziologiniai sutrikimai ar kenkėjų pažeidimai. Atidžiai apžiūrėkite augalus ir ieškokite papildomų simptomų, kad galėtumėte tiksliau apibrėžti lapų juodavimo priežastį.

Nugenėkite paveiktus lapus: jei pajuodę tik keli lapai arba tam tikros vietos, galite juos nugenėti. Naudokite švarias ir aštrias genėjimo žirkles, kad pašalintumėte pažeistus lapus ir nepažeistumėte sveikų žalumynų. Nugenėtus lapus tinkamai išmeskite, kad išvengtumėte ligų plitimo.

Valdykite grybelines ligas: jei pajuodimą sukelia grybelinės ligos, kap pomidorų sausligė ar fitoftorozė imkitės atitinkamų priemonių joms suvaldyti. Tai gali apimti užkrėstų lapų pašalinimą, oro cirkuliacijos gerinimą, laistymo vengimą ir fungicidų naudojimą, pagal duotas rekomendacijas. Vykdykite konkrečias instrukcijas dėl konkrečios grybelinės ligos, paveikusios jūsų pomidorų lapus.

Kontroliuokite bakterinį vėžį: jei bakterinis vėžys yra pajuodusių lapų priežastis, gydymo priemonių nėra. Todėl užkrėstus augalus reikia pašalinti ir sunaikinti, kad būtų išvengta tolesnio plitimo. Laikykitės tinkamos sanitarijos ir sėjomainos, kad sumažintumėte bakterijų vėžio riziką būsimais auginimo sezonais.

Išspręskite fiziologinius sutrikimus: fiziologiniai sutrikimai, tokie kaip ekstremalūs temperatūros svyravimai, kalcio trūkumas arba nereguliarus laistymas, gali prisidėti prie lapų juodėjimo. Užtikrinkite nuoseklias augimo sąlygas; pasistenkite, kad žemėje būtų pakankamai kalcio, keisdami dirvožemį; ir laikykitės reguliaraus ir vienodo laistymo, kad sumažintumėte šiuos sutrikimus.

Valdykite kenkėjus: jei kenkėjų žala sukelia juodas dėmes ant lapų, imkitės priemonių kenkėjams kontroliuoti. Nustatykite koks tai yra kenkėjas ir naudokite tinkamus organinius ar cheminius insekticidus užkrėtimui pašalinti. Naudingų vabzdžių veisimosi skatinimas darže taip pat gali padėti kontroliuoti kenkėjų populiacijas.

Stebėkite bendrą augalų sveikatą: reguliariai stebėkite pomidorų augalus, ar nesimato streso, ligų ar kenkėjų užkrėtimo požymių. Laikykitės geros augalų auginimo kultūros, tokios kaip tinkamas laistymas, tręšimas ir genėjimas, kad pagerintumėte bendrą augalų sveikatą ir atsparumą.

Atminkite, kad norint išlaikyti sveikus pomidorų augalus, svarbiausia yra prevencija. Suteikite optimalias augimo sąlygas, rinkitės ligoms atsparias veisles, taikykite sėjomainą ir laikykitės geros daržininkystės praktikos, kad sumažintumėte lapų juodėjimo ir kitų problemų riziką.

Dalinkitės!

Scroll to Top