Pomidorų sausligė (juodasis puvinys)

Pomidorų sausligė (juodasis puvinys) (Alternaria solani)

Labai žalinga, lauke ir šiltnamiuose plintanti liga. Pomidorų (bulvių) sauslige serga pomidorai, bulvės ir daugelis kitų bulvinių šeimos augalų.

Ligos požymiai išryškėja ant žemutinių lapų: atsiranda rudų apskritų arba netaisyklingų, koncentriškai rievėtų 0,5—1,0 cm skersmens dėmių. Palankiu metu greit apsikrečia ir aukščiau esantys lapai, kartais lapkočiai bei stiebai.

Vėliau pomidorinis ar bulvinis sausgrybis puola ir vaisius. Nuo prisisegimo vietos (vaiskočio) arba kitos mechaniškai sužalotos vaisiaus vietos į vieną pusę pradeda plisti ruda įdubusi sauso puvinio dėmė. Jos paviršius greit apsitraukia lyg aksominėmis juodomis apnašomis. Apnašų būna ir ant lapų dėmių paviršiaus, bet nedaug, todėl čia jos sunkiai įžiūrimos. Jas sudaro rusvos 85—370 x 11—30 mikronų dydžio verpstiškos arba ovalios, su 4—8 skersinėmis ir 1—3 išilginėmis pertvarėlėmis konidijos.

Sauslige sergančių pomidorų lapai anksti nudžiūsta, todėl užsimezga mažiau vaisių, jie būna smulkesni. Palankiais jai plisti metais, supūva daug vaisių, ypač sutrūkinėjusių dėl nenormalaus drėgmės rėžimo dirvoje. Taigi sausligė mūsų šalyje yra viena žalingiausių pomidorų ligų. Žiemoja ligos sukėlėjas su augalų liekanomis, kartais ir su sėklomis.

Apsaugos priemonės. Sėti tik beicuotą sėklą. Laikytis sėjomainos ir neauginti pomidorų kaimynystėje su bulvėmis. Dezinfekuoti šiltnamių žemę. Vegetacijos metu keletą kartų apipurkšti augalus fungicidais. Šiltnamiuose palaikyti optimalią drėgmę ir temperatūrą. Nuskynus paskutinį derlių, sunaikinti augalų liekanas ir giliai suarti dirvą.

Skaitykite apie tai, kokios dar gali būti priežastys ant pomidorų lapų atsiradus juodoms dėmėms ir ką tuomet daryti.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top