Pomidorų vaisių rudasis puvinys

Pomidorų vaisių rudasis puvinys (Phoma destructiva)

Kai kuriuose kraštuose šis grybas puola pomidorų lapus, stiebus ir vaisius. Respublikoje aptinkamas tik ant vaisių. Rudasis puvinys prasideda pagrindinėje vaisiaus dalyje — prie vaiskočio — ir plinta nuo jo į visas puses vienodai. Vaisius puvinio vietoje įdumba (tik dėmės kraštai būna iškilę), parudavęs paviršius pasidaro nelygus. Jį iškilnoja tamsūs spuogeliai — piknidžiai. Puvininis vingiagrybis puola tiek žalius vaisius, kurie apsikrėtę nepranoksta ir nukrinta, tiek ir nokstančius bei nuskintus. Pūva ne tik paviršius, bet ir vidus, nors puvinio dėmės vaisiaus paviršiuje nebūna didesnės kaip 3 cm skersmens. Pomidorai šiuo grybu apsikrečia pro vaisiaus luobelėje esančias žaizdeles (jų visada būna prie vaiskočio). Palankios sąlygos rudajam puviniui plisti — labai drėgnas oras ir gausus tręšimas azoto trąšomis. Puvininio vingiagrybio piknosporos cilindriškos, 5—6 x 5—2,0 mikronų dydžio, bukais galais, iš pradžių vienaląstės, vėliau kartais dviląstės, bespalvės, su grūdėta plazma ir keliais aliejaus lašeliais. Jas išplatina vėjas ir lietaus lašai.
Žiemoja grybas dirvoje su vaisių liekanomis. Jeigu sirgo lapai ir stiebai, puvininis vingiagrybis gali žiemoti ir plisti su sėklomis.
Apsaugos priemonės. Laikytis sėjomainos. Šiltnamiuose dezinfekuoti gruntą ir visą vidinį paviršių. Beicuoti sėklas. Vegetacijos metu periodiškai rinkti nuo augalų ir nuo žemės pūvančius vaisius. Šiltnamiuose turi būti optimali drėgmė. Nepertręšti pomidorų azoto trąšomis. Pasibaigus vegetacijai, sunaikinti augalų liekanas, svarbiausia — ant žemės nukritusius vaisius.

Dalinkitės!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Scroll to Top