Pomidorų vaisių sutrūkinėjimas

Pomidorų vaisių sutrūkinėjimas

Tai dažnai pasitaikanti šiltnamiuose fiziologinė liga. Jos priežastis — staigūs dirvos drėgmės pakitimai. Saulėtomis dienomis neužpavėsinus šiltnamių stiklų, dirva labai įšyla ir greitai išdžiūsta, paskui, gausiai palaisčius, į vaisius patenka tiek daug vandens, kad jų ląstelių sienelės, kartu ir vaisiaus luobelė, neatlaiko padidėjusio sulčių spaudimo ir suplyšta.
Dažniausiai sutrūkinėja dar žali pomidorų vaisiai. Per atsiradusias žaizdas į juos lengvai patenka parazitiniai grybai ir bakterijos. Sutrūkinėję pomidorai greit pradeda pūti, netenka prekinės vertės. Vėliau sutrūkinėjusios vaisiaus vietos sukamštėja, ir pavojus užsikrėsti parazitiniais mikroorganizmais paprastai praeina. Tokie vaisiai gali ir prinokti, bet būna prastos kokybės. Kai po sausrų užeina ilgas lietingų dienų laikotarpis, gali sutrūkinėti ir lauke auginamų pomidorų vaisiai. Tokiais metais pomidorų vaisių derlius paprastai būna nekokybiškas. Literatūroje nurodoma, kad ne visų veislių pomidorų vaisiai, padidėjus juose sulčių kiekiui, sutrūkinėja. Pavyzdžiui, ‘Alpatjevo štambinių’ pomidorai labai smarkiai supleišėja, o ‘Universal’ veislės tokiomis pat sąlygomis išlieka sveika luobele. Vaisių atsparumas priklauso nuo jų odelės storio.
Apsaugos priemonės. Šiltnamių gruntas turi būti imlus drėgmei. Vasarą saulėtomis dienomis šiltnamių stiklus užpavėsinti — aptepti iš išorės kalkių pienu. Vidinį stiklų paviršių kalkėmis tepti nepatartina, nes, susikondensavus vandens lašams, kalkės su jais laša ant augalų ir gali apdeginti lapus. Neleisti perdžiūti žemei, o jeigu ji perdžiūvusi, laistyti po truputį kelis kartus trumpai intervalais, nepilti daug vandens iš karto. Lauke auginamus pomidorus per sausras būtinai reikia laistyti.

Dalinkitės!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Scroll to Top