Pomidorų vaisių viršuninis puvinys

Pomidorų vaisių viršuninis puvinys

Šia liga pomidorai serga šiltnamiuose (hidroponiniuose ir gruntiniuose), o sausais metais ir lauke. Kai kurių autorių nuomonės dėl vaisių puvimo priežasties yra prieštaringos. Vieni šią ligą priskiria prie parazitinių ir nurodo, kad ją sukelia Bacterium lycopersici Burgw., kiti laiko ją fiziologine liga, sukeliama nepalankių augimo sąlygų: aukštos temperatūros ir drėgmės trūkumo dirvoje bei ore. Hidroponiniuose šiltnamiuose viršūniniam puviniui plisti turi įtakos ir maitinamojo tirpalo sudėtis bei maisto medžiagų santykis vaisiuose. Daugumos nuomone, pomidorų viršūninio puvinio pagrindinė priežastis yra nepalankios augimo sąlygos, o bakterijos pūvančius vaisius apninka kaip palydovai.
Viršūniniu puviniu suserga tik žali, dažniausiai patys pirmieji vaisiai. Vaisiaus viršūnėje susidaro pavandenijusi tamsiai žalia dėmė. Toje vietoje audiniai greit įdumba, paruduoja, sukietėja, kartais koncentriškai susiraukšlėję. Sausas puvinys apima dažniausiai trečdalį vaisiaus, o likusi vaisiaus dalis greit parausta — prinoksta. Kartais šia liga pomidorai serga be išorinių požymių, ir tik perpjauto vaisiaus viduje aptinkami parudavę audiniai. Mūsų respublikos šiltnamiuose viršuninis pomidorų vaisių puvinys pasitaiko neretai ir kartais padaro nemažai žalos.
Apsaugos priemonės. Hidroponiniuose šiltnamiuose vartoti tinkamą maitinamąjį  tirpalą (pvz., Česnakovo—Bazyrinos). Gruntinių šiltnamių žemė turi būti imli drėgmei. Prieš užsimezgant vaisiams, nesudaryti tokių sąlygų. kad labai vešliai augtų lapai. Pradėjusius megzti vaisius augalus reguliariai, bet saikingai laistyti, patalpas tinkamai ventiliuoti. Kai šiltadaržiuose per aukšta temperatūra (ypač intensyviai mezgantis ir augant vaisiams), purkšti augalus vandeniu. Rinkti ir naikinti sergančius vaisius.

Dalinkitės!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Scroll to Top