Dracena (Dracaena)
Augalo pavadinimas Dracaena yra kilęs iš romanizuotos senovės graikų kalbos žodžio “drakaina” – drakonas moteris, drakonė. Nore savaime augančios ir senesnės dracenos labai panašios į palmes, tačiau su šia augalų šeima jos visai negiminingos, kaip ir juka (Yucca). Tiesa, dracena dažnai painiojama su kordilina. Labiausiai jos skiriasi šaknimis: dracenų šaknys oranžiškai geltonos ir lygios, o kordilinų — baltos ir gumbuotos, sustorėjusios. Dracena — vienas iš mėgstamiausių ir dažniausiai auginamų kambarinių augalų.
Gėlių parduotuvėse jų būna įvairių rūšių ir veislių:
• Dracaena marginata — bene populiariausia. Jos siauri ilgi tapai, kartais žali, kartais (‘Tricolor’ veislė) rausvai, gelsvai ir žaliai dryžuoti, auga tankiais kupliais kuokštais.
• Dracaena fragrans — kvapioji dracena. Taip pat dažnai auginama. Lapai gerokai platesni, žaliai ir geltonai arba žaliai ir baltai juostuoti.
• Dracaena deremensis — lapai mėlynai žali su baltais pakraščiais.
• Dracaena sanderiana — lapai blyškūs, gelsvai arba pilkai dryžuoti.
• Dracaena reflexa — lapai žali su kreminės spalvos pakraščiais. Gražiausia veislė — ‘Song of lndia’ (“Indijos giesmė’).
• Dracaena surculosa (syn. Dracaena godseffiana) — tikra atogrąžų gražuolė, labiausiai tinka gėlių langui.
Šeima: Agavaceae, agaviniai.
Tėvynė: Kanarų salos, atogrąžų ir pusiau atogrąžų Afrika, Madagaskaras, Azija ir Pietryčių Azijos salos.
Geriausiai auga: Šviesioje, pusiau ūksmingoje, bet ne saulėtoje vietoje. Margalapės veislės laikomos šviesesnėje patalpoje, kad nepažaliuotų gražūs lapai. Visus metus temperatūra turi būti 18 – 25°C.
Laistymas, tręšimas: Nepakenčia nei drėgmės pertekliaus, nei stokos — tuojau pradeda kristi lapai! Tręšiama nuo kovo iki rugpjūčio kas dvi savaites.
Kiti priežiūros ypatumai: Dažnai purkšti, kas dveji metai persodinti į T, TKS 2 arba gėlių žemę. Galima bet kada genėti.
Dauginimas: Margalapės veislės dauginamos tik viršūnių arba stiebo dalių auginiais šildomoje dauginimo lysvėje (25°C). Kitos rūšys (Dracaena surculosa bei Dracaena draco) — ir sėklomis.
Kenkėjai, ligos: Nuo sauso oro paruduoja lapų kraštai, puola skydamariai ir voratinklinės erkės. Netinkamai
laistant džiūsta lapų galai, dėl drėgmės pertekliaus, ypač stovinčio vandens padėkle, pradeda pūti šaknys.
Patarimas: Šiukštu nepurkšti dracenų jokiomis priemonėmis (pavyzdžiui, kad gražiai blizgėtų lapai ir panašiai). Jos labai jautrios.