Pupelių juodligė

Pupelių juodligė (Cladosporlum herbarum)

Žolinis juodgrybis yra pusiau saprofitinis grybas, dažniausiai puolantis nusilpusius augalus. Jis gali parazituoti įvairiausius žolinius ir kai kuriuos sumedėjusius augalus. Žolinių augalų gali pažeisti visas antžemines dalis ir sėklas, o sumedėjusių lapus, ūglius, kartais vaisius. Šis grybas yra vienas iš dažniausiai aptinkamų ir mūsų respublikoje. Juodligė ypač puola apniktas pupinio amaro pupeles, nes amarų lipnios išskyros yra labai gera terpė žoliniam juodgrybiui vystytis.
Sergančių pupelių ankščių arba ir stiebų paviršius pasidengia tamsiai žalsvomis apnašomis. Tai pro augalo žioteles puokštelėmis išaugę konidijakočiai su konidijomis. Konidijakočiai rudi, daugialąsčiai, nešakoti, 25—225 x 3—6 mikro dydžio. Konidijos rusvos arba rudos, 10—31 x 6—13 mikro dydžio, jaunos vienaląstės, vėliau atsiranda 1—4 skersinės pertvarėlės.
Juodligė labiau išplinta ir padaro didesnę žalą nepalankiomis sąlygomis augantiems augalams, t. y. ten, kur jie būna nusilpę dėl per tankaus augimo ir didelio drėgmės pertekliaus. Žiemoja ligos sukėlėjo grybiena augalų liekanose ir konidijos su apkrėstomis sėklomis. Juodlige pupelės gali apsikrėsti ir nuo kaimynystėje augančių kitų kultūrinių bei laukinių augalų.
Apsaugos priemonės. Sėti sveiko pasėlio, beicuotas sėklas. Augalams sudaryti kuo normalesnes sąlygas: per gausiai netręšti ir per tankiai nesėti, kad kuo mažiau susitelktų drėgmės. Nuėmus derlių, giliai suarti dirvą. Vegetacijos metu insekticidais naikinti amarus.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top