Agurkų sausligė (kregždenos)

Agurkų sausligė (kregždenos) (Corynespora melonis)

Serga agurkai ir arbūzai, tiek lauke, tiek šiltnamiuose bei inspektuose.
Arbūzinis kregzdėtis gali pažeisti visas antžemines augalo dalis. Pirmieji ligos požymiai — gelsvos arba rusvos dėmelės ant skilčialapių. Stipriau ligos pažeisti daigai sunyksta. Ant pažeistų lapų atsiranda kampuotai apskritų rausvų arba gelsvų, tamsesniu apvadu dėmių, kurios vėliau pasidaro rudai pilkšvos. Dėmių vietose lapalakštis sutrūkinėja, o gretimi audiniai pagelsta. Besiplėsdamos dėmės susilieja ir apima didelę lapo dalį. Tose vietose lapalakštis pasidaro sausas, trapus. Pažeisti lapai arba ir visas augalas gali nudžiūti. Senesni lapai sausligei ne tokie atsparūs. Jie pirmiausia ir suserga. Panašiomis kaip lapai, tik pailgomis dėmėmis būna išmarginti stiebai ir lapkočiai. Ant vaisių dėmės iš pradžių būna tamsios, vėliau pašviesėja ir įdumba.
Kai pakanka drėgmės, į dėmių paviršių išauga konidijakočių puokštelės, kurios sudaro tamsiai pilkšvas retas apnašas. Konidijos 42—285 x 6—22 mikronų dydžio, tiesios ar kiek lenktos.
Arbūzinis kregzdėtis yra šilumą mėgstantis grybas. Nuo jo agurkai smarkiau nukenčia ten, kur nenormaliai šilta ir drėgna. Žiemoja augalų liekanose ir ant sėklų paviršiaus.
Apsaugos priemonės. Laikytis sėjomainos. Šalinti augalų liekanas, lauke jas užarti. Dezinfekuoti inspektus ir šiltnamius. Sėti beicuotą sėklą. Salinti susirgusius daigus ir pirmuosius susirgusius lapus. Agurkus purkšti fungicidais. Šiltnamiuose palaikyti optimalią agurkams temperatūrą ir drėgnumą.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top