Agurkų alternariozė

Agurkų alternariozė (Alternaria cucurbitae)

Šis grybas parazituoja agurkus ir melionus. Pažeidžia jų lapus. Alternariozė kai kuriuose šiltnamiuose, ypač ten, kur dėl drėgmės trūkumo būna apvytusių augalų, padaro nemaža žalos.
Iš pradžių ant senesnių lapų pastebimos nedidelės kampuotos gelsvai rusvos dėmelės. Jos greit didėja, ir gali susidaryti didelės kampuotos arba apskritos dėmės, apjuostos pageltusiu lapalakščiu. Susiliejusios tokios dėmės kartais apima didelę lapalakščio dalį. Dėmių vietose išauga grybo konidijakočiai, matomi kaip tamsios apnašos. Konidijos  buožiškos, 60—75 x 8—12 mikronų dydžio, padalytos 3—8 skersinėmis ir viena arba keliomis išilginėmis pertvarėlėmis.
Moliūginis sausgrybis yra šilumą mėgstantis, lengviau apkrečiantis apvytusius augalus grybas. Palankiausia oro temperatūra jam vystytis yra +25—28 °C, o santykinis oro drėgnumas — 85% ir didesnis. Todėl alternariozė pirmiausia suserga augantys arčiau šildymo įrenginių agurkai. Karštomis, sausomis vasaromis šia liga jie gali sirgti ir daržuose. Smarkiau ligos apimti lapai nudžiūsta. Ligos sukėlėjas žiemoja paprastai augalų liekanose, dirvoje, skaldoje, ant šiltnamių vidinių konstrukcijų bei sėklų paviršiaus.
Apsaugos priemonės. Dezinfekuoti inspektus, šiltnamius ir juose esančią žemę ar skaldą. Sėti beicuotą sėklą. Šiltnamiuose palaikyti optimalią temperatūrą ir drėgnumą. Šalinti pirmuosius susirgusius agurkų lapus. Ligos židiniuose apipurkšti augalus fungicidu, o jeigu liga ir toliau progresuoja, purkšti visame šiltnamyje.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top