Pupelių riebalinė dėmėtligė

Pupelių riebalinė dėmėtligė (Pseudomonas phaseolicola)

Pupelinis pseudomonas parazituoja bet kurios vystymosi fazės pupeles. Pažeidžia visas antžemines augalų dalis. Tai labai išplitusi, dažna ir labai žalinga pupelių liga.
Ant daigų skilčialapių, išaugusių iš apkrėstų sėklų, atsiranda tamsiai žalių, tartum riebalingų, galinčių susilieti dėmių. Tose vietose audiniai paruduoja ir nudžiūsta. Sergantys daigai sunyksta, o jeigu ir išlieka, iš jų užauga skurdūs augalai. Sergantys lapai išmarginti vaiskiomis smulkiomis, senstant paruduojančiomis dėmelėmis, kurios būna pavienės arba susitelkusios j grupes. Lapalakštis apie jas pašviesėjęs. Ankštys ligos apimtose vietose iš pradžių esti tamsiai žalios, lyg riebalingos, vėliau pasidaro rusvos. Sergančių pupelių stiebai išmarginti pailgomis įdumbančiomis dėmėmis, kurių vietose gali atsiverti žaizdelės. Drėgnu metu j dėmių ar žaizdelių paviršių veržiasi pilkšvo skysčio lašeliai. Jiems išdžiūvus, lieka sidabrinio atspalvio plėvelė. Siame skystyje randama bakterijų masė. Ligos paveiktos pupelės menkai dera ar nudžiūsta. Pažeistose ankštyse išauga apkrėstos rudai dėmėtos sėklos.
Pupelinis pseudomonas smarkiai išplinta šiltomis lietingomis vasaromis. Žiemoja jis nesupuvusiose augalų liekanose ir apkrėstose sėklose.
Su sėklomis sukėlėjas gali išplisti gana toli.
Apsaugos priemonės. Sėti sveiko pasėlio, sisteminio veikimo beicu ar šiluminiu būdu beicuotą sėklą. Iš sėklinių pasėlių šalinti pirmuosius susirgusius augalus, o sveikus apipurkšti fungicidais. Nuėmus derlių, giliai užarti augalų liekanas.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top