Pupelių paprastoji mozaika

Pupelių paprastoji mozaika

Labai išplitusi liga. Ja serga pupelės, pavasarinis vikis ir baltažiedis barkūnas. Nuo paprastosios mozaikos smarkiau nukenčia ilgesnio vegetacijos periodo pupelės. Ši liga dažna. Pirmuosius ligos židinius sudaro pupelės, išaugusio apkrėstų sėklų. Jau daigai būna išmarginti gelsvomis mozaikiškomis dėmėmis. Ant sergančių augalų jaunų lapų atsiranda šviesiai žalsvų ir gelsvų dėmelių. Besiplėsdamos jos priartėja prie smulkių lapo gyslų, kurios jas apriboja. Senesnių lapų mozaikiškos dėmės būna daugiau lapo pakraščiuose, tarpgysliuose, o prie stambių gyslų lapalakštis lieka žalias. Patys augalai ir jų lapai būna daug mažesni už sveikų augalų, garbanoti, į apačią užsirietusiais kraštais, ankštys pageltusios, raukšlėtos. Ryškiausi ligos požymiai esti tada, kai oro temperatūra +20—25 °C. Nuo šios ligos labiausiai nukenčia tie augalai, kurie išauga iš apkrėstų sėklų.
Apsikrėtusios vegetacijos metu pupelės nuo paprastosios mozaikos mažiau nukenčia. Ligos požymiai atsiranda ant lapų bei ankščių, išaugusių po apsikrėtimo.
Pupelių virusas patenka ir į sėklas, jeigu augalai apsikrečia prieš žydėjimą. Jis žiemoja sėklose, su kuriomis ir išplinta. Augalų vegetacijos metu ligos sukėlėjas plinta ir gali apkrėsti augalus, jeigu ant sveikų pupelių žiedų patenka sergančių augalų žiedadulkių. Pupelių virusą platina ir amarai.
Apsaugos priemonės. Sėjai imti sveiko pasėlio sėklas ir sėti kuo anksčiau. Iš sėklinio pasėlio prieš žydėjimą pašalinti sergančius augalus, jeigu jų ne daugiau kaip 15°. Priešingu atveju jų nepalikti sėklai. Naikinti amarus.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top