Agurkų rauplės

Agurkų rauplės (Cladosporium cucumerinum)

Rauplės yra labai išplitusi ir mūsų respublikoje dažna agurkų liga. Dažniausiai serga vaisiai, rečiau lapai ir stiebai (a). Lengviausia pastebėti sergančius vaisius. Infekcijų vietose atsiranda pavandenijusių dėmelių. Augalo epidermis ten plyšta ir atsiveria iki 5 mm dydžio Įdubusios žaizdelės, iš kurių sunkiasi gelsvas, greit kietėjantis skystis. Susirgę jauni vaisiai beaugdami deformuojasi. Ligos požymiai ant lapkočių ir stiebų būna panašūs kaip ir ant vaisių, tik ne tokie ryškūs. Ant lapalakščio atsiranda rudų kampuotų, po kiek laiko iškrintančių dėmių. Labai drėgnu oru ligos pažeistose vietose išauga agurkinio juodgrybio žalsvai rusvi daugialąsčiai konidijakočiai, kurie sudaro juosvai žalsvas apnašas. Konidijos žalsvai rusvos, ovalios, vienaląstės 10 x 3,5—5,0 mikronų, dviląstės 20—25 x 5—6 mikronų dydžio, prie pertvarėlės įsmaugtos.
Ligos sukėlėjo grybienai augti optimali’ temperatūra yra + 25 °C, minimali +5°C, maksimali +33 °C. Aukštesnėje kaip +30 °C temperatūroje grybo konidijos nesusidaro. Agurkai grybo konidijomis apsikrečia vėsiu drėgnu oru, greičiausiai tada, kai oro temperatūra žemesnė kaip +17PC ir santykinis oro drėgnumas 92—97%, ypač jau sergantys bakterioze. Žiemoja agurkinio juodgrybio konidijos augalų liekanose ir atskirai.
Apsaugos priemonės. Laikytis sėjomainos. Dezinfekuoti inspektus, šiltnamius ir jų žemę bei skaldą. Neleisti, kad šiltnamiuose ir inspektuose oro temperatūra nukristų žemiau +16—17 °C ir oro drėgnumas būtų didesnis kaip 80—85%. Salinti užsikrėtusias augalų dalis. Sergančių rauplėmis agurkų negalima purkšti vario ir sieros grupės fungicidais.

Dalinkitės!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Scroll to Top