Mėlynė

Mėlynė

Viržinių šeimos daugiametis krūmokšnis. Šakelės briaunuotos, plikos. Lapai elipsiški, buki arba smailūs, žali. Žiedai rausvi, pavieniai, nusvirę, susitelkę jaunų šakelių pagrinde arba lapų pažastyse. Vaisius melsvai juoda, šiek tiek suplota viršūne malonaus skonio uoga.
Auga drėgnuose pušynuose, eglynuose, beržynuose ir kituose miškuose. Paplitusios visoje Lietuvoje.
Tradicinėje medicinoje vaistams naudojamos mėlynės uogos. Lapai vartojami tik liaudies medicinoje. Uogos renkamos be vaiskočių. Džiovinamos paskleidus 2 cm sluoksniu, iš pradžių lauke arba palėpėje, o vėliau – džiovykloje ne aukštesnėje kaip 50 laipsnių C temperatūroje.
Lapai renkami per žydėjimą. Nuskabomos negiliai slypinčios be žiedų šakelės džiovinamos pavėsyje. Skinant uogas reikia žiūrėti, kad neprisimaišytų kitų, į mėlynes panašių uogų: juodojo šeivamedžio, girtuoklės, juodųjų serbentų ir kokių nors kitų. Visos jos turi skirtingų gydomųjų savybių ir pakliuvusios tarp mėlynių, gali sugadinti šių nuostabių uogų poveikį.
Lapai laikomi popieriumi išklotose dėžutėse, o uogos pakuojamos į maišus ir laikomos ant stelažų sausoje, gerai vėdinamoje patalpoje.
Mėlynių uogose yra labai daug gliukozės, fruktozės ir šiek tiek sacharozės, pieno, citrinų, obuolių, gintaro ir kitų organinių rūgščių. Mėlynės turi C, BĮ, B2, PP vitaminų, karotino, tianino, flavonoidų, dažančios medžiagos nurtilino, rauginių medžiagų.
Lapuose taip pat yra rauginių medžiagų, flavonoidų, kverectino, izokvercetino, kvercitrino, triterpenino ir cerilo alkoholių, mineralinių medžiagų: fosforo, kalio, kalcio, mangano, geležies, C vitamino, chino, ursalo ir kitų rūgščių, eterinio aliejaus.
Tradicinėje medicinoje mėlynių uogos rekomenduojamos virškinimui reguliuoti, esant nepakankamai skrandžio sekrecijai, nuo akmenligės, podagros, reumato, anginos, kokliušo ir pablogėjus regėjimui.
Liaudies medicinoje mėlynės – labiausiai žinomas vaistas nuo visų skrandžio ir žarnyno susirgimų, mažakraujystės, kepenų, inkstų ir šlapimo pūslės akmenligės. Vartojamos ir nuo podagros, reumato, dedervinės, egzemos, odos išbėrimų, pablogėjus regėjimui, nuo cukrinio diabeto, pradinės hipertoninės ligos stadijos, aritmijos. Lapų nuovirą patartina gerti nuo cukrinio diabeto, šlapimo pūslės atonijos ir akmenligės, hemorojaus, meteorizmo. Tinka švirkšti gydant gimdos kraujavimą.
Iš mėlynių verdama uogienė, kompotai, tyrelės su cukrumi, spaudžiamos sultys.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top