Citrininė melisa

Jau senovėje Rytų išminčiai ir gydytojai melisa gydė širdies ir virškinimo ligas. Lietuvoje ji auginama daržuose, soduose ir prie bitynų kaip vaistinis ir prieskoninis augalas.
Melisoje yra eterinių aliejų, vitamino C, mineralinių ir daug įvairių biologinių medžiagų.
Citrininės melisos – daugiamečiai augalai. Besniegėmis, šaltomis žiemomis jos pašąla ar net visai iššąla. Tai maloniai citrina kvepiantys žolynai.
Melisoms parinkite šiltą, saulėtą daržo vietą. Melisos gerai auga derlingame priesmėlyje ar lengvame priemolyje. Iš rudens dirvą patręškite mėšlu, pavasarį NPK trąšomis.
Melisos dauginamos sėklomis, daigais ir kerelio dalimis. Sėjamos tiesiai į dirvą pradėjus žydėti ievai. Sėjama eilutėmis, 60 cm tarpueiliais. 10 m- apsėti reikia 3-4 g sėklų, o apsodinti – 0,2 g. Balandžio pradžioje galima sėti į dėžutes ar vazonėlius. Daigai į dirvą sodinami kas 20-30 cm, sužydėjus paprastajai alyvai. Sėtos melisos išretinamos, o daigai bei kereliai patiesiami salietra- 100-150 g/m2. Vienoje vietoje auga 5-6 metus.
Žalios ir džiovintos melisos dedamos į salotas, žuvies gaminius, kompotus, labai pagardina varškę ir jos patiekalus.
Be to, žaliais, susmulkintais lapeliais pagardintos gaivos labai gražiai atrodo. Melisa vartojama sergant migrena, virškinimo ligomis.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top