Galtonija

Balsvosios galtonijos (Galtonia candicans) dar vadinamos Afrikos hiacintais. Balsvosios galtonijos – daugiamečiai, svogūniniai, 100-120 cm aukščio augalai. Lapai sodriai žali, iki 90 cm ilgio, platūs, kuokštuose po 6-8, panašūs į hiacintų.
Žiedai balti, su šviesiai gelsvu apnašu, 6 cm ilgio, 3 cm skersmens, varpelio formos, kvapūs, susitelkę ilgame žiedyne. Žydi rugsėjo mėnesį.
Žalsvosios galtonijos (Galtonia princeps) užauga iki 100 cm aukščio. Žiedai balti, išorinėje pusėje žalsvi, 2,5-3,5 cm ilgio, sutelkti trumpose šluotelėse po 10-15. Žydi rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais.
Galtonijos mėgsta saulėtą vietą ir purią, sunkesnę, bet laidžią dirvą. Augimo metu galtonijos gausiai laistomos, tręšiamos kompleksinėmis trąšomis (20-30 g/m2). Aukšti galtonijų stiebai pririšami, kad neišgriūtų nuo didesnio vėjo. Jų žiedai panašūs į hiacintų ir lelijų žiedus. Tai tikros svogūninių gėlių karalienės.
Galtonijos dauginamos svogūnėliais ir sėklomis. Svogūnai sodinami gegužės mėn., kas 25-30 cm, 10-15 cm gyliu. Sėklos sėjamos balandžio-gegužės mėn. tiesiai į lysvę, pamulčiuojamos durpėmis ar pjuvenomis. Sėjai geriausiai tinka trąši ir puri dirva. Daigai pikuojami kas 6 cm. Pirmaisiais metais sėjinukai suformuoja 1,5-2 cm skersmens svogūnėlius. Rudenį svogūnėliai iškasami ir laikomi kaip ir suaugę svogūnai. Sėjinukai pražysta po metų ar dvejų.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Taip pat skaitykite: