Burokėlių cerkosporozė (rudmargė) (Cercospora beticola)
Serga burokėliai, cukriniai bei pašariniai runkeliai. Lietuvoje ši liga taip paplitusi, kad kai kuriais metais sunkm būna rasti visai sveikų burokėlių. Daug žalos padaro drėgną šiltą vasarą, ypač sėklojams. Runkelinė cerkospora pažeidžia burokėlių lapus ir stiebus. Ligos požymiai pradeda išryškėti apie rugpjūčio pradžią — lapų abiejose pusėse atsiranda daugybė nedideliu iki 5 mm skersmens, kampuotų rusvų su tamsesniais rudai rausvais iškilusiais kraštais dėmių. Vėliau dėmės šviesėja, pasidaro balzganos, prakiūra, ir lapas pas. skylėtas. Liga prasideda nuo senų, išorinių, lapų ir palaipsniui apima vidurinius lapus. Dėmių kartais susidaro tiek daug, kad lapai patamsėja, nudžiūsta ir susiraito.
Panašiai dėmėti gali būti lapkočiai ir sėklojų stiebai. Lapą apatinėje pusėje dėmių paviršius būna padengtas pilkomis apnašomis — grybo konidijakočiais su konidijomis. Konidijakočiai 30—235 x 4—5 mikro dydžio, rusvi. Konidijos 30—360 x 3—5 mikro dydžio, buožiškos, ilgos, skersai padalytos daugeliu (iki 35) pertvarėlių.
Burokėliams užsikrėsti rudmargė palankiausios sąlygos, kai oro temperatūra apie +20°C ir drėgnumas didesnis kaip 70%, kai vyrauja apsiniaukę orai, rūkas. Grybas gali žiemoti ir plisti su apsikrėtusia sėkla ir augalų liekanose. Stipriai rudmargės apimti lapai silpniau asimiliuoja.
Apsaugos priemonės. Sėti beicuotą sėklą. Lietingu oru pasirodžius pirmiesiems ligos požymiams, burokėlių sekiojus purkšti vienu iš nurodytų fungicidų. Maistui skirt, burokėlių pasėlius pesticidais purkšti tik tada, kai ligai plisti yra palankios sąlygos ir ji gali padaryti daug žalos. Nevartoti maistui chemikalais apdorotų lapų.