Burokėlių ramuliartozė (baltuliai)

Burokėlių ramuliartozė (baltuliai) (Ramulalia betae)

Serga burokėliai, cukriniai bei pašariniai runkeliai. Lietuvoje šia liga runkeliai serga kasmet. Tačiau tik kai kuriais metais baltuliai išplinta masiškai ir padaro didelę žalą.
Runkelinė ramuliarija puola ne tik pirmamečius burokėlius, bet ir sekiojus. Liga išplinta antroje vasaros pusėje, apie rugpjūčio pradžią. Ant senesnių lapų atsiranda nešvariai žalsvų, iš pradžių neryškiai atsiskyrusių nuo sveikų audinių, vėliau su šiek tiek tamsesnės spalvos apvadu apvalių arba kampuotų, palaipsniui didėjančių, bet ne didesnių kaip 10 mm skersmens, dėmių. Vėliau jos pas.- daro pilkšvai baltos, kiek pakilios, dažnai su rudai rausvais apvadais pakraščiuose. Dėmėse išauga vos įžiūrimos baltos apnašos, jų vidurys dažnai ištrupa. Apnašos sudarytos iš grybo konidijakočių ir konidijų Konidijakočiai bespalviai, ilgi, šakoti, išaugę puokštelėmis. Konidijos bespalvės, cilindriškos, laibais galais vienaląstės arba dviląstės. Pirmosios 10—15 x 4—5 mikro, antrosios 15—25 x 4—5 mikro dydžio.
Dėmėtuose lapuose sutrinka asimiliacija, todėl šakniavaisiuose susikaupia mažiau cukraus ir kitų organinių medžiagų. Runkelinė ramuliarija plinta konidijomis. Žiemoja ligos sukėlėjas dirvoje su sirgusių augalų liekanomis ir ant sėklų paviršiaus.
Apsaugos priemonės. Sėti beicuotą sėklą. Plintant ligai, burokėlių sekiojus purkšti vienu iš nurodytų fungicidų. Maistui skirtų burokėlių pasėlius pesticidais purkšti tik tada, kai ligai plisti yra palankios sąlygos ir ji gali padaryti daug žalos. Nevartoti maistui nupurkštų lapų.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top