Šakninės petražolės

Petražolės (Petroselinum) yra naudingas augalas. Kaip sodinti ir auginti petražoles ir keli žodžiai apie petražolių naudą.

petražolės

Lysvės paruošimas

Petražolės – atspari šalčiams, šviesiamėgė kultūra.
Lysvė petražolėms pradedama ruošti anksti pavasarį. Kasant žemę į 1 m2 dedama pusė kibiro perpuvusio mėšlo. Jei dirva molinga, į 1 m2 beriama po 21 stambiagrūdžio upės smėlio ir pjuvenų, po 1 šaukštą dvigubo superfosfato ir karbamido. Dirva sukasama, išlyginama, palaistomą kalio permanganato tirpalu (1 g 10-iai l vandens) po 3 l/m2.

Sėklų paruošimas

Petražolių sėklos dygsta labai lėtai. Kad petražolės sudygtų greičiau, sėklos sudrėkinamos vandeniu dvigubame marlės sluoksnyje ir sudaiginamos kambario temperatūroje. 6-ą dieną, kai 5-6% sėklų išleidžia daigus, 10-12-ai dienų jo sudedamos į šaldytuvą ir laikomos nuo -1 iki +2 °C temperatūroje. Pasėjus tokias sėklas, petražolės sudygs 5-7-tą dieną.
Lysvėje padaromos vagelės 25 cm atstumu viena nuo kitos ir kas 2-3 cm pasėjamos sėklos.

Augalų priežiūra ir sėklų rinkimas

Auginant šaknines petražoles nepatartina skinti jų lapų, nes tai atsiliepia šakniavaisių kokybei.
Vegetacijos metu petražolės tręšiamos azotinėmis trąšomis – karbamidu arba kristalinu: 1 šaukštas trąšų 10-iai l vandens.
Vėlai rudenį keli šakniavaisiai iškasami ir pasodinami į vazonėlį -auginami ant palangės. Lysvėje palikti šakniavaisiai uždengiami pjuvenomis, durpėmis, nukritusiais lapais 8-10 cm sluoksniu. Tokiose sąlygose petražolės gerai peržiemoja. Anksti pavasarį lysvė palaistomą, danga nuimama, apdengiama plėvele ir gegužės-birželio mėn. galima skinti jaunus lapelius.
Norint išsiauginti petražolių sėklų, 2-3 šakniavaisiai balandžio 25 d. pasodinami į lysvę. Sodinama taip, kad viršutinė šakniavaisio dalis būtų viename lygyje su dirvos paviršiumi. Šakniavaisiai sodinami tarp jų paliekant 40 cm tarpelį. Petražolės žydi 35-46 dienas, sėklos renkamos joms pribrendus. Sėklos laikomos maišelyje 18-20 °C temperatūroje.

Petražolių nauda

Petražolės – labai vertingos daržovės. Jų lapuose ir šakniavaisiuose yra kalio, fosforo, geležies druskų, vitaminų C, B, B,, K, PP, karotino (provitamino A), baltymų, angliavandenių. Ypatingą skonį petražolėms suteikia eterinis aliejus.

Petražolės dedamos į įvairius patiekalus. Jos pagerina apetitą ir virškinimą, vartojamos sergant inkstų, šlapimo pūslės ir tulžies akmenlige. Smulkiai supjaustyti švieži petražolių lapai dedami uodų, bičių, vapsvų, kamanių įgėlimo vietose. Jos naudojamos strazdanoms šalinti: ryte ir vakare oda nuvaloma stipriu šaknų nuoviru, sumaišytu su citrinų sultimis.

 

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top