Paprastoji pušis

Paprastoji pušis

Gausios pušinių šeimos 20-40 m aukščio medis. Amžinai žaliuojantis spygliuotis su tiesiu liemeniu ir iš pradžių cilindriška, vėliau rutuliška arba skėtiška laja. Jaunų medelių ir suaugusių medžių viršutinės dalies liemens ir šakų žievė ruda, atsipleišėjusi. Ūgliai žalsvi, vėliau pilkai rudi. Pumpurai 6-12 mm ilgio, pailgai ovališki, nusmailėję, padengti rausvai rudais žvynais, sakuoti. Žiedai vienalyčiai, susitelkę žiedynuose – kankorėžiuose.
Žydi gegužės-birželio mėnesį.
Paprastoji pušis – labiausiai paplitęs medis Lietuvoje. Labiausiai mėgsta smėlio dirvožemius bei kalvoto reljefo augimvietes.
Gydomųjų savybių turi visos šio augalo dalys: spygliai, sakai, žievė, mediena ir ypač pumpurai.
Pumpurai renkami anksti pavasarį, dar neišsiskleidę, brinkimo fazėje. Prasiskleidę arba pradėję skleistis netinka. Renkami nuo medžių, turinčių ne mažiau kaip 10 metų, ir tik nuo šoninių ir apatinių šakų. Jie nupjaunami su ne ilgesne kaip 3 mm stiebo dalimi, kad būtų sulipę po 5 – 6 pumpurus drauge. Džiovinami pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje. Galima džiovinti ir saulėje.
Paprastosios pušies pumpuruose yra C vitamino, eterinio aliejaus, karotino, rauginių medžiagų, karčios medžiagos pinicikrino, sakų. Spygliuose-C vitamino, rauginių medžiagų, eterinio aliejaus.
Iš pušies sakų gaminamas terpentinas ir kanifolija, o iš medienos sausosios destiliacijos būdu – degutas.
Iš pušies pumpurų gaminamas užpilas ir nuoviras. Jie dezinfekuoja, slopina uždegimų, padeda atsikosėti. Nuoviru gydomas skorbutas, plaučių, inkstų, šlapimo pūslės uždegimas, skatinamas šlapimo išsiskyrimas. Su spyglių ekstraktu daromos gydomosios vonios. Terpentinas vartojamas įtrynimams nuo reumato, podagros, inhaliacijai nuo kvėpavimo takų ligų.
Liaudies medicinoje pumpurų nuoviras vartojamas nuo bronchito, kokliušo, reumato, vandenligės, bronchinės astmos, tulžies išsiskyrimui skatinti, o jų spiritinis antpilas geriamas nuo tuberkuliozės. Pumpurų nuoviro garai įkvepiami nuo kosulio. Paprastosios pušies pumpurų ir spanguolių kompotas vartojamas nuo visų viršutinių kvėpavimo takų susirgimų, anemijos, hipertonijos, širdies ligų.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top