Paprastasis raudonėlis

Paprastasis raudonėlis

Lūpažiedžių šeimos daugiametis vaistinis augalas. Tai aukšta, gražiai žydinti ir stiprų, malonų aromatą turinti žolė. Iki 90 cm siekiantis šakniastiebis šakotas, dažnai šliaužiantis. Lapai priešiniai, nežymiai dantyti, su peršviečiamais
taškeliais. Žiedai susitelkę pažiedžių pažastyse, smulkūs, dvilūpiai, purpuriniai, kartais alyviniai.
Paprastasis raudonėlis žydi visą vasarą. Auga pamiškėse, krūmuose, retuose miškuose, šlaituose ir sausose pievose. Vaistams vartojama žolė su stiebais, lapais ir žiedais.
Ji pjaunama 20-30 cm nuo žemės žydėjimo metu. Džiovinama pavėsyje, pastogėje arba džiovykloje ne aukštesnėje kaip 40 laipsnių temperatūroje. Išdžiūvusią žaliavą reikia persijoti per retą sietą; likusias ant sieto stiebų nuolaužas pašalinti. Išdžiūvę lapai turi išlikti žalios spalvos, o žiedai balsvai purpuriniai, aromatingi.
Tradicinėje medicinoje paprastasis raudonėlis įeina į prakaito išsiskyrimą skatinančių preparatų sudėtį, vartojamas kaip atsikosėjimą lengvinanti, apetitą žadinanti, bakterijas naikinanti priemonė.
Raudonėlis gerai veikia sutrikusią centrinės nervų sistemos funkciją, gydo nemigą, nervinę įtampą, atoniją, žarnyno spazmus, vidurių užkietėjimą; gerina apetitą ir reguliuoja virškinimą. Raudonėlio žolėje esantis eterinis aliejus tinka dantų gydymui; iš raudonėlio gaminami tepalai, kompresai, aromatinės vonios, dantų ir gerklės skalavimo priemonės. Gydo reumatą, furunkuliozę,
odos bėrimus, medžiagų apykaitos sutrikimus. Vaikams šio vaistinio augalo arbatos duodama gerti nuo bronchito, kosulio, kokliušo ir kitų peršalimo ligų.
Liaudies medicinoje raudonėlis yra vienas iš dažniausiai vartojamų vaistinių augalų. Jo nuovirais ar spiritiniais antpilais gydomos beveik visos ligos. Arbatos geriamos sergant ūmiais ir lėtiniais bronchitais, bronchine astina, plaučių uždegimu, pleuritu, gripu, angina, lėtiniu tonzilitu, skrandžio ir virškinimo trakto ligomis, nemiga, isterija ir kitokiais nervų sistemos sutrikimais, baltosiomis, kitomis ginekologinėmis ligomis. Antpilais išoriškai gydomas reumatizmas, podagra, išbėrimai, medžiagų apykaitos sutrikimas, furunkulai. Raudonėlio nuoviru maudomi skrofuliozės, diatezės, nemigos kamuojami vaikai, taip pat ir nuo išgąsčio, blogo apetito.
Raudonėlio vartoti negalima nėščioms moterims, ligoniams su padidėjusiu skrandžio sulčių rūgštingumu, besiskundžiantiems inkstų, kepenų, tulžies ir žarnyno diegliais.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top