Paprastasis kadagys

Paprastasis kadagys

Kiparisinių šeimos daugiametis, visada žaliuojantis 3 – 4 metrų aukščio spygliuotis krūmas arba iki 15 metrų aukščio medis. Laja daugiausia kūgiška. Spygliai 10-15 cm ilgio, durklo pavidalo, labai dygūs. Ūgliai rausvai rudi. Žiedai vienalyčiai. Vyriški žiedai yra kankorėžiuose; jie beveik be žiedkočių,
geltoni. Moteriški kankorėžiai pailgai kiaušiniški, su mėsingais žaliais žvyneliais, pavieniai lapų pažastyse. Po apvaisinimo žiedžvyniai išauga ir sudaro mėsingą kankorėžį – uogą. Pirmaisiais metais kankorėžiai žali, antraisiais – mėlynai juodi, blizgantys, su melsvu vaškiniu apnašu, apvalūs, malonaus kvapo, saldūs, su sakų prieskoniu.
Žydi balandžio-gegužės mėnesį. Kankorėžiai prinoksta antrųjų metų rudenį. Derėti pradeda maždaug dešimtaisiais metais ir dera kas 3-5 metai. Auga lėtai, gyvena iki 2000 metų. Auga pušyno trake, dirvonuose, žvyrynuose kaip krūmas ir kartais užima didelius plotus. Paplitęs visoje respublikoje.
Vaistams renkamos kadagio uogos rudenį, kai jos visiškai prinoksta ir papurčius krūmą byra ant žemės (prieš purtant ant žemės patiesiama paklodė). Išvalytos uogos džiovinamos lauke, pavėsyje arba gerai perpučiamoje palėpėje, nuolat jas pavartant. Džiovykloje džiovinti nepatariama, nes pablogėja žaliavos kokybė.
Kadagio uogos vaistams buvo vartojamos dar Senovės Graikijoje ir Romos imperijoje, o 16 šimtmetyje jos buvo laikomos vos ne panacėja nuo visų ligų. Spaudė ir kadagio uogų sultis.
Šių laikų medicina kadagio uogas pataria vartoti kaip šlapimą varančią, atsikosėjimą lengvinančią, dezinfekuojančią ir žarnyno parazitus naikinančią priemonę. Tinka gydyti lyties organų ir šlapimo takų, kepenų ir tulžies pūslės, skrandžio ir virškinimo trakto ligas. Eterinis aliejus vartojamas įtrynimams nuo padargos, reumato.
Prieš vartojant kadagio preparatus reikia pasitarti su gydytoju, nes jie gali sukelti inkstų ir virškinimo trakto uždegimą, vėmimą ir net apsinuodijimą. Negalima jų vartoti nėščioms moterims. Įtrynimams eterinį aliejų taip pat reikia vartoti atsargiai, nes jis gali sudirginti odą.
Mūsų šeimoje šviežios kadagio uogos ir jų nuoviras bei užpilas vartojamas gydytis nuo ūmių ir lėtinių bronchitų, bronchinės asmos, sunkių kvėpavimo takų susirgimų, pabrinkimų, inkstų ir širdies ligų sukeltos vandenligės. Tokiais nuovirais skatinamas tulžies išsiskyrimas sergant kepenų ir tulžies latakų ligomis, gerinamas apetitas ir reguliuojamas virškinimas. Iš šviežių uogų išspaustas sultis mes patariame vartoti sergant artritu, sėdimojo nervo uždegimu, reumatu, medžiagų apykaitos sutrikimais, pilvo pūtimu. Nuo reumato ir podagros sukeltų skausmų sultimis įtrinami raumenys ir sąnariai.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top