Balinis ajeras

Balinis ajeras arba paprastasis ajeras

Balinis ajeras (Acorus calamus) yra daugiametis, 60—100 cm aukščio, kvapus, žolinis augalas. Ajerinių (Acoraceae) šeimos daugiametis žolinis augalas su ilgais žaliais kardiškais lapais.

Šakniastiebis rausvai žalias, 1,5 — 3,0 cm skersmens, šliaužiantis, nariuotas, šakotas, su gausiomis pridėtinėmis šaknimis ir ryškiomis nukritusių lapų žymėmis, stipraus aromato. Stiebas iš vienos pusės su briauna, o iš priešingos įlinkęs.

balinis ajeras

Lapai kalavijiški, bekočiai, ilgi, dažniausiai banguotais kraštais.

Žiedai smulkūs, 4—9 cm ilgio, į šoną pakrypusioje burbuolėje.

Žydi birželio—liepos mėn. Sėklų nesubrandina.

Dauginasi šakniastiebiais.

Auga ežerų, upių, tvenkinių, kūdrų pakraščiais dumblingose vietose. Sudaro sąžalynus ežerų, tvenkinių, nesraunių upių uždumblėjusiuose pakraščiuose, pelkėtose vietose. Dažnas visoje Lietuvoje. Į Europą pateko iš Azijos XVI a. viduryje.

Vaistams naudojami šakniastiebiai. Paprastai jie raunami nuo liepos iki spalio mėnesio, kai nusenka vanduo, imant ne daugiau kaip 1/4 šakniastiebių iš sąžalyno. Tuo metu šakniastiebiuose gausu eterinio aliejaus, glikozido akarino, rauginių medžiagų, C vitamino, įvairių mikroelementų bei kitų chemiškai ir biologiškai aktyvių medžiagų.

Naudingos medžiagos

Sausuose šakniastiebiuose yra 2,0—4,8 % eterinio aliejaus, glikozido akorino, krakmolo, dervų, iki 150 mg% askorbino rūgšties, rauginių, mineralinių ir kitokių medžiagų, lapuose — eterinio aliejaus, rauginių medžiagų, krakmolo, iki 500 mg% askorbino rūgšties.

Balinio ajero nauda

Ajero šakniastiebyje esantis eterinis aliejus ir glikozidas akarinas veikia skonio receptorius, gerina apetitą bei virškinimą, rekfleksiškai aktyvina skrandžio sulčių sekreciją.

Balinio ajero šakniastiebių milteliai yra preparatų „Vikalin” ir ,,Vikair” sudėtinė dalis. Šiais vaistais gydomos skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos.
Bet dažniausiai balinis ajeras kartu su kitais komponentais audojamas kompleksinių vaistų arba gydomųjų arbatų gamyboje.

Galeno preparatai

Apie Galeninių preparatų (vaistiniai preparatai, paprastai gaminami iš augalų), kurių sudėtyje yra balinio ajero, poveikį skrandžio rūgštingumui yra keletas nuomonių. Eksperimentų duomenimis patvirtinta, kad dėl ajero poveikio skrandžio sulčių rūgštingumas didėja. Tačiau egzistuoja ir kitas požiūris, kuriuo remiantis įrodinėjama, jog iš balinio ajero pagaminti Galeno preparatai veikia kaip anacidai, tai yra mažina padidėjusią skrandžio sulčių sekreciją ir adsorbuoja vandenilio chlorido rūgštį.
Nustatyta, kad iš ajero pagaminti preparatai turi spazmolitinio poveikio, o šakniastiebyje susikaupęs eterinis aliejus veikia kaip bakterijas naikinanti ir uždegimus slopinanti priemonė. Balinio ajero Galeno preparatai skatina tulžies ir šlapimo išsiskyrimą. Plačiai žinomos skausmą malšinančios ir raminančios jų savybės.

Liaudies medicinoje

Liaudies medicinoje nuo senų senovės ajero šakniastiebį naudoja nuovirams, antpilams, trauktinėms gaminti. Milteliai tinka gydyti chroniškus gastritus, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opas (ypač kai sumažėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas), viduriavimą, dizenteriją ir kitus virškinimo sutrikimus.

Ajero šaknų nuoviru labai tinka plauti pūliuojančias žaizdas, o antpilu vilgyti ant supūliavusių vietų dedamus kompresus. Kartais ajeras vartojamas gydant hepatitą, cholecistitą, inkstų akmenligę, lipimo pūslės uždegimą.

Šakniastiebių nuoviras tinka aromatinėms vonioms, vartojamas nuo plaukų slinkimo. Ant žalių lapų iškepta duona būna kvapi.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top