Balinis ajeras

Balinis ajeras arba paprastasis ajeras

Ajerinių šeimos daugiametis žolinis augalas su ilgais žaliais kardiškais lapais. Šakniastiebis storas, žalsvai rusvas, šliaužiantis, nariuotas, šakotas, su gausiomis pridėtinėmis šaknimis ir ryškiomis nukritusių lapų žymėmis, stipraus aromato. Sudaro sąžalynus ežerų, tvenkinių, nesraunių upių uždumblėjusiuose pakraščiuose, pelkėtose vietose.
Vaistams naudojami šakniastiebiai. Paprastai jie raunami nuo liepos iki spalio mėnesio, kai nusenka vanduo. Tuo metu šakniastiebiuose gausu eterinio aliejaus, glikozido akarino, rauginių medžiagų, C vitamino, įvairių mikroelementų bei kitų chemiškai ir biologiškai aktyvių medžiagų.
Ajero šakniastiebyje esantis eterinis aliejus ir glikozidas akarinas veikia skonio receptorius, gerina apetitą bei virškinimą, rekfleksiškai aktyvina skrandžio sulčių sekreciją.
Apie Galeno preparatų, kurių sudėtyje yra balinio ajero, poveikį skrandžio rūgštingumui esama keleto nuomonių. Eksperimentų duomenimis patvirtinta, kad dėl ajero poveikio skrandžio sulčių rūgštingumas didėja. Tačiau egzistuoja ir kitas požiūris, kuriuo remiantis įrodinėjama, jog iš balinio ajero pagaminti Galeno preparatai veikia kaip anacidai, tai yra mažina padidėjusią skrandžio sulčių sekreciją ir adsorbuoja vandenilio chlorido rūgštį.
Nustatyta, kad iš ajero pagaminti preparatai turi spazmolitinio poveikio, o šakniastiebyje susikaupęs eterinis aliejus veikia kaip bakterijas naikinanti ir uždegimus slopinanti priemonė. Balinio ajero Galeno preparatai skatina tulžies ir šlapimo išsiskyrimą. Plačiai žinomos skausmą malšinančios ir raminančios jų savybės.
Liaudies medicinoje nuo senų senovės ajero šakniastiebį naudoja nuovirams, antpilams, trauktinėms gaminti. Milteliai tinka gydyti chroniškus gastritus, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opas (ypač kai sumažėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas), viduriavimą, dizenteriją ir kitus virškinimo sutrikimus.

Ajero šaknų nuoviru labai tinka plauti pūliuojančias žaizdas, o antpilu vilgyti ant supūliavusių vietų dedamus kompresus. Kartais ajeras vartojamas gydant hepatitą, cholecistitą, inkstų akmenligę, lipimo pūslės uždegimą.
Balinio ajero šakniastiebių milteliai yra preparatų „Vikalin“ ir ,,Vikair“ sudėtinė dalis. Šiais vaistais gydomos skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos.
Bet dažniausiai balinis ajeras kartu su kitais komponentais audojamas kompleksinių vaistų arba gydomųjų arbatų gamyboje.

-

Leave a Reply

Taip pat skaitykite: