Nudegimų gydymas liaudiškais būdais

Nudegimas – tai odos, ar gilesnių audinių pažeidimas, kurį sukelia šilumos, cheminių medžiagų, elektros srovės ar radiacijos poveikis.
Nudegimo sunkumas priklauso nuo nudegusio ploto ir vietos, pagal kuriuos nustatomas nudegimo laipsnis.
Pažeidimai skirstomi į tris laipsnius. Pagal sudetingumą nuo vieno iki trijų.
Šiame straipsnyje apžvelgsime liaudies medicinoje naudojamus būdus nudegimams gydyti. Gydymui dažniausiai naudojama buityje sutinkami produktai, taigi įvykus nelaimei, pirmąją pagalbą galite suteikti būdami namuose.

Kaip gydyti nudegimus?

Taigi liaudies medicinoje dažniausiai sutinkami patarimai gydant įvairius nudegimus:
* Tarkuotų žalių obuolių košele gydomi nudegimai, nušalimai, opos.
* Vištos kiaušinius virkite 40 min., išimkite trynius ir juos susmulkinkite. Kaitinkite keptuvėje (be aliejaus) nustatę mažą kaitrą, maišydami 40 minučių. Vėliau išspauskite iš jų skystį ir tepkite  juo nudegintas vietas.
* Veiksminga priemone gydant nudegimus laikomas šviežias šlapimas. Pažeistą vietą reikia tuoj pat sudrėkinti šlapimu ir leisti savaime išdžiūti.
* Nuo nudegimų ir iššutimų: juodojų serbentų uogas nuplikykite verdančiu vandeniu ir sutrinkite į košelę. Į ją įdėkite šaukštą džiovintų smulkiai sutrintų vaistinės medetkos žiedų. Tepkite košele iššutusius tarpupirščius arba nudegimus ir laikykite 2 valandas.
* Gydymui tinka riešutų aliejus, sumaišytas su kiaušinio baltymu.
* Vienodas dalis nuplautų, susmulkintų drebulės pumpurų ir aliejaus supilkite į indą ir savaitę laikykite šiltoje vietoje, retkarčiais pamaišant. Prieš vartojimą tepalą pašildykite iki 60 – 70 C temperatūros ir nukoškite. Supilkite į tamsų indą ir laikykite šaltoje vietoje. Tepalu gydomos nudegintos odos vietos, furunkulai, egzemos.
* 2 šaukštus susmulkintos ir džiovintos paprastojo ąžuolo žievės užpilkyte 2 stiklinėmis verdančio vandens ir 15 – 20 min. pavirti. Dar karštą užpilą perkoškite ir atvėsinkite. Užpilu suvilgykite drobės gabalą ir kasdien dėkite ant pažeistų vietų esant nudegimams, nušalimams, egzemai. Gydymo kursas – 4 -5 dienos.
* Nudegimai, opos ir žaizdos gydomos paprastosios jonažolės nuoviru. Šaukštą išdžiūvusių jonažolių užplikykite stikline verdančio vandens ir virinkite 10 minučių arba 2 valandas laikykite termose. 2 kartus per dieną dėkite nuoviru suvilgytus tvarščius.
* Ilgai negyjančias žaizdas ir nudegimus veiksmingai gydo jonažolių aliejus. Jis gaminamas taip: sumaišykite litrą aliejaus, 0,5 l baltojo vyno ir 500 g šviežių jonažolės žiedų su lapais, laikykite 3 dienas. Vyną garinkite 2 valandas kaitindami ant silpnoos ugnies. Jonažolės aliejaus tvarsčius per dienas keiskite kas 2 valandas.
* Nudegusią vietą tuoj pat sudrėkinkite šaltu vandeniu, apibarstykite geriamąja soda ir apriškite.
* Nuskustas ir kruopščiai nuplautas bulves smulkiai sutarkuokit. Į 100 g tarkuotų bulvių įdėti arbatinį šaukštelį medaus ir išmaišyti. Gautą mišinį užtepti ant marlės ne plonesniu kaip 1 cm sluoksniu, uždėti ant nudegusios vietos ir aptvarstyti. Po 2 val. tvarstį nuimti, likusį ant odos mišinį nutrinti sausu skuduru ir pakartoti procedūrą. Procedūrą kartoti kelis kartus per dieną.
* Jeigų nudegė gerklė, reikia gerti riebų skystį arba sumaišytą su žalio kiaušinio baltymu vandenį.
* Nestiprūs nudegimai gydomi raugintais kopūstais ir jų sūrimu. Suvilgytą tvarstį uždėti ant nudegusios vietos. Tvarstį keisti 3 – 4 kartus per dieną. Jei sūrymas stipriai degina, jį galima praskiesti vandeniu.
* Jei stipriai nudegė oda ir raumenys, reikia greitai sumaiyti kiaušinio baltymą, sėmenų aliejų bei grietinę ir, kad negalėtų patekti oras, kuo tirščiau sutepti šiuo mišiniu žaizdas. Iš viršaus uždėti drėgno drobinio audinio gabalėlį ir aprišti tvarščiu. Kas 2 valandas tvarstį reikia nuimti ir drobinį audinį atsargiai suvilgyti kempine, kad jis neišdžiūtų ir nepriliptų. Ryte ir vakare kaip įmanoma atsargiau nuimti drėgną audinį ir kaip įmanoma greičiau vėl tepti žaizdas tuo pačiu tepalu.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top