Bulvinė nematoda

Bulvinė nematoda (Heterodera rostochiensis)

Kenkia bulvinių šeimos augalams, iš viso 36 rūšių. Nematodomis apsikrėtę augalai skursta, jų stiebai būna žemi, lapai smulkūs, gelstantys nuo apačios, vystantys, šaknys smulkios, barzdotos. Išrovus ant augalo šaknų matamos gelsvos arba rudos pūslelės. Tai nematodų patelės ar cistos.
Patelės vidutiniškai 0,9—1,2 mm skersmens. Apvaisintos jos storėja, pasidaro butelio, vėliau citrinos ir pagaliau rutulio formos. Kiaušiniams išsivysčius, patelės virsta rudomis cistomis. Patinai kirmėliški, 0,9—1,23 mm ilgio ir 0,4 mm storio lc).
Bulvinė nematodą plinta cistomis su augalų šaknimis, bulvių gumbais, žemės ūkio mašinomis ir įrankiais, taip pat su žeme, kurią perneša žmonės ir gyvuliai ant kojų. Jas gali pernešti ir lietaus vanduo bei vėjas. Cistos žiemoja dirvoje. Augalo maitintojo išskiriamų medžiagų veikiamos, pavasarį lervos išsirita iš kiaušinių. Įsiskverbusios po šaknų odele, jos minta augalo sultimis, auga ir išsinėrusios virsta suaugėliais. Žiūrint kokios meteorologinės sąlygos, nuo įsiskverbimo į šaknelę iki cistos parudavimo praeina 30—60 dienų. Per vegetaciją išsivysto 1—2 bulvinės nematodos generacijos. Nepalankiomis sąlygomis cistose esančios lervos anabiozės būklėje gali išlikti gyvybingos 3—4 metus, kartais net 10 metų. Tarybų Sąjungoje bulvinė nematodą priklausė prie vidaus karantino objektų.
Apsaugos priemonės. Laikytis karantino reikalavimų. Neauginti pomidorų po bulvių arba šalia bulvių lauko. Bulvinių šeimos augalus į tą patį lauką sodinti ne anksčiau kaip po 3—4 metų. Naikinti piktžoles, ypač bulvinių šeimos. Šiltnamių dirvą arba skaldą dezinfekuoti termiškai ar nematocidais

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top