Kaip auginti pupeles

Pupelės – vienametis šilumamėgis augalas. Todėl joms lysvė parenkama saulėtoje vietoje. Dirvožemis turi būti derlingas, bet be azoto pertekliaus.
Pupelės sėjamos 5-6 cm gyliu. Tarpai tarp eilių – 40 cm, tarp augalų eilėse – 20-25 cm. Sėjant vijoklines pupeles tarp eilių paliekamas 1 m atstumas, 50-60 cm tarpas tarp augalų. Joms reikia pastatyti 1,5 m aukščio atramas.
Pupeles geriausia sodinti daigais. Likus 30 dienų iki pupelių sodinimo lauke, išbrinkusios sėklos sėjamos į puveninius puodelius ir laikomos 12-14 °C temperatūroje. Laistomos negausiai. Pirmomis gegužės mėn. dienomis puodeliai perkeliami į lauką ir iki šalnų pabaigos laikomi po plėvele.
Drėgmės perteklius, ypač iki žydėjimo, skatina lapų augimą, dėl to vėluoja žydėjimas ir ankščių formavimasis. Pupelės laistomos 1 kartą per savaitę po 6-8 l/m2. Žydėjimo ir derėjimo metu laistoma po 12-15 l/m2, nes dėl drėgmės trūkumo gali nukristi žiedai ir pupelės vėliau prinoks.
Norint išauginti daugiau pupelių, reikia laiku nuskinti prinokusias ankštis. Kad pupelės jau prinokusios, galima įsitikinti perlaužus ankštį.
Vijoklinės pupelės auginamos ir kaip dekoratyvinis augalas, nes jų žiedai labai spalvingi – balti, rožiniai, violetiniai.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *