Vienametė paprika

Vienametė paprika (Capsicun annuum)

Dekoratyvios vienametės paprikos parduodamos daugiausia rudenį ir apie Kalėdas. Jų vaisiai būna apskriti, cilindriški arba smailiakūgiai, violetinės, raudonos, oranžinės arba geltonos spalvos. Daugelis nežino, kad šis augalas— artimas valgomosios paprikos giminaitis. Žaliosios augalo dalys nuodingos, tačiau vaisiai, nors ir kartus, nenuodingi. Juose yra įvairaus stiprumo odą dirginančio alkaloido kapsaicino. Kaip sako botaninis rūšies pavadinimas annuum, šis augalas yra vienametis. Jis išmetamas, kai vaisiai susitraukia.

Žydėjimo laikas: Pavasaris ir vasara. Tikrasis jo grožis — vaisiai, kurie užsimezga nužydėjus.

Šeima: Solanaceae, bulviniai.

Tėvynė: Rytų Azija ir nuo Vidurio iki Pietų Amerikos.

Geriausiai auga: Itin šviesioje, net saulėtoje, bet gerai vėdinamoje vietoje, neaukštesnėje kaip 20°C temperatūroje. Žiemą pirktus augalus laikyti vėsiai — taip jie ilgiau išgyvens.

Laistymas, tręšimas: Laikyti tolygiai drėgną, bet ne šlapią. Augimo laikotarpiu tręšti kas savaitę.

Kiti priežiūros ypatumai: Persodinti nereikia, nes gyvuoja tik vienerius metus.

Dauginimas: Pavasarį sėklomis (galima įsigyti parduotuvėse). Žydinčius augalus laikyti labai šviesioje vietoje, o kad geriau megztiĮsi vaisiai — lauke, bet pastogėje ir užuovėjoje.

Kenkėjai, ligos: Per šiltoje patalpoje, nuo per sauso ir tvankaus oro puola amarai ir skydamariai.

Atsargiai: Kaip ir visi bulviniai, vienametė paprika yni nuodinga. Vaikus ypač vilioja vaisiai, bet jie tokie aitrūs, kad juos norisi bemat išspjauti.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top