Persų žibutės

Persų žibutės (Exacum affine)

Exacum affine kilusi iš Sokotros salos Adeno įlankoje ir ten auga kaip dvimetis augalas.  5 melsvai violetinių žiedapių žiedas su geltonomis kuokelėmis viduryje iškyla virš nedidelių, blizgančių, žalių lapų. Pas mus ši 15-20 cm aukščio šakota gėlė auginama kaip vienametė, nors yra dvimetė. Nuo vasaros iki rudens ji gausiai žydi kvapiais šviesiai violetiniais arba baltais žiedais.

persu zibute
foto: jacinta lluch valero, CC BY-SA 2.0, Persų žibutė – Exacum affine

Žymiausios veislės: ‘Atrocoeruleum’ (tamsiai violetinė) ir ‘Album’ (balta). Nužydėjusi Exacum affine išmetama. Jei motininis augalas žiemojimui laikomas vėsoje (maždaug 15°C), pavasarį galima nuo jo nupjauti auginius ir prigydžius juos auginti toliau.

Žydėjimo laikas: Nuo liepos iki rugsėjo. Jei norite, kad ilgiau žydėtų, nuskabykite vystančius žiedus.

Šeima: Gentianaceae, gencijoniniai.

Tėvynė: Sokotros sala, Jemenas.

Geriausiai auga: Labai šviesioje, bet ne visiškai saulėtoje patalpoje, vidutinėje kambario temperatūroje. Saugokite nuo skersvėjo. Augalas mėgsta gaivų orą — todėl vasarą jam puikiai tiks pavėsinė, balkonas arba terasa, jei tik ten neužlyja lietus.

Laistymas, tręšimas: Visą vasarą žemė turi būti vidutiniškai drėgna. Jei gniužulas išdžiūvęs, bemat nubyra žiedai. Vasarą kas 14 dienų tręšti.

Dauginimas: Pavasarį auginiais arba sėklomis. Vasario mėnesį sėti prie lango. Sėklų žeme neapiberti: dygsta tik šviesoje! Sėjinukus persodinti į atskirus gėliapuodžius. Tinka gėlių žemė.

Kenkėjai, ligos: Dėl to, kad augalas vienametis, gal ne taip reikšmingi, bet yra jautrūs amarams ir voratinklinėms erkutėms.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top