Katlėja

Katlėja (Cattleya)

Katlėjos savo tėvynėje dažniausiai auga ant kitų augalų šakų arba kamienų. Žydi dideliais, spalvingais žiedais su atsikišusiu tarsi lūpa vienu žiedlapiu. Žiedpumpuriai iki pražystant būna apgaubti papėdlapio.

Cattleya-katleja
Orchid. Cattleya hybrid cv.

Specialiose parduotuvėse galima įsigyti ir tikrąją Cattleya rūšį, ir begalę veislių, dažniausiai daugiarūšių mišrūnų (Brassolaeliocattlyea, Epicattleya, Potinara arba Sophrolaeliocattlyea).

Žiedai būna baiti, geltoni, rausvi ir kuo įvairiausių raudonų atspalvių. Itin vertinami orchidėjų Cattley bei Laelia mišrūnai, vadinami Laeliocattleya., ypač veislės ‘Alma. Wiekmann’ (‘Alma Vykman’) — žydi anksti pavasarį, ‘Max und Moritz’ (‘Maksas ir Moricas’) bei ‘Winterbluher’ (“Žiemos pasaka’) — žydi žiemą. Jie yra prižiūrimi taip pat, kaip katlėjos.

Žydėjimo laikas: Pavasarį, vasarą, rudenį ir žiemą — nelygu veislė.

Šeima: Orchidaceae, gegužraibiniai.

Tėvynė: Vidurio ir Pietų Amerika, Karibų jūros salos.

Geriausiai auga: Labai šviesioje vietoje, tačiau tiesioginių saulės spindulių visai nepakenčia, taigi tiktų rytiniai ir vakariniai langai. Vasarą ir augimo metu visą dieną laikyti 25°C gerai vėdinamoje patalpoje.

Svarbu: naktį oras turi būti keletu laipsnių vėsesnis. Žiemą dienomis pakanka 18°C, naktimis 14° C šilumos.

Laistymas, tręšimas: Vasarą lieti gausiau, kartais net panardinti į vandenį, žiemą — saikingiau, tik tiek, kad šaknys ir gumbai neišdžiūtų. Vasarą į laistymo vandenį kaskart pridėti orchidėjų trąšų.

Kiti priežiūros ypatumai: Gegužės — spalio mėnesiais lapus dažnai apipurkšti, kas 2 – 3 metus augalą persodinti į naują orchidėjų substratą. Pavasarį ir vasarą žydinčias veisles persodinti po žydėjimo, rudenį ir žiemą
žydinčias — kovo ir balandžio mėnesiais.

Dauginimas: Persodinant padalyti gumbus.

Kenkėjai, ligos: Jei oras per sausas, apninka skydamariai. Atkreipkite dėmesį į skruzdėles, kurias paprastai labai masina lipnus ir saldus orchidėjų žiedų nektaras. Dažniausiai jas lydi amarai. Beje, šiai rūšiai yra būdingas žiedyno makšties rudas atspalvis bei plaušai ant gumbų — jie apsaugo nuo saulės.

Patarimas: Kad katlėja kiekvienais metais vėl žydėtų, privalu subrendusį ūglį patalpinti į vėsią vietą ir mažiau lieti. Per šiltai laikant, katlėja išleidžia tik lapus.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top