Orchidėjos

Orchidėjos

Ne visoms orchidėjoms būtinas šiltnamis arba gėlių vitrina. Daugelis naujų veislių puikiausiai veša ir žydi ant paprasčiausios palangės.

Daug džiaugsmo teikia žydinčios sanpaulijos bei klivijos arba kiekvieną kovo mėnesį žiedais apsipilanti Coelogyne. Bet jei pavyksta pražydinti šviesamėges Cymbidium arba Paphiopedilum — tai jau šventė. Beje, naująsias garsiųjų orchidėjų veisles daug lengviau prižiūrėti. Šie nuostabiai puošnūs ir prašmatnūs augalai nepalyginamai geriau prisitaikę prie mūsų sąlygų ir žydi kur kas gausiau bei noriau negu laukinės rūšys. Šiuose puslapiuose kaip tik apie juos ir bus kalbama. Jei ką nors vis dėlto domina retesnės ir auginti keblesnės rūšys, ras jas suminėtas priede.

Kas žinotina apie orchidėjas
Orchidėjos yra jauniausi žiediniai augalai Žemėje. Be to, jų šeima didžiausia: 750 genčių, 10000-30000 rūšių ir daugiau nei 70 000 veislių. Jų esama visame Žemės rutulyje, išskyrus amžinojo šalčio ir ledų surakintas poliarines sritis bei negailestingai saulės išdegintas dykumas, tačiau natūraliai gamtoje jos auga daugiausia atogrąžose arba vėsiuose, drėgnuose, ūkanotuose kalnų miškuose bei uolėtose Azijos ir Vidurio bei Pietų Amerikos jūrų pakrantėse. Ten daugelis jų veša ant medžių, keletas rūšių žemėje, o kai kurios — ant uolų.

Augimo būdai.
Orchidėjos auga dvejopai:
• Monopodiniu būdu (su viena šakojimosi ašimi) augančios (Phalaenopsis) turi nuo Šaknų įstrižai aukštyn kylantį pagrindinį ūglį ir krauna žiedus abipus jo.
• Simpodinių rūšių (Cattleya) augimo ašis statmena, o naujos atžalos atsiranda prie pagrindo šonų ir auga į visas puses virš puodo kraštų. Simpodinės orchidėjos turi tam tikrus gumbus, kartais dar vadinamus tariamaisiais arba netikraisiais svogūnais, kurie kaupia vandenį ir maisto medžiagas, taigi gelbsti šiuos puikius augalus nuo sausros.
Žiedai pasirodo ūglių galuose arba šonuose. Lapai linijiškai gysloti ir dažniausiai būna lygiais kraštais. Jų spalva bei sandara šiaipjau gerokai skiriasi, nelygu kur auga. Įpratusių tenkintis paunksne orchidėjų lapai tamsiai žali, mėgstančios šviesą auginasi šviesesnius lapus, pilkšvai žalia spalva rodo, kad tai rūšiai reikia kuo ryškesnio apšvietimo. Orchidėjos, kurios nebijo nei šalčio, nei saulės atokaitos, dažniausiai turi kietus lapus, o paunksnę ir šilumą mėgstančios lepiosios rūšys — daug minkštesuius. Orchidėjų žiedai yra nepaprasto grožio ir stebėtinai ilgai nenuvysta.

Bendri orchidėją priežiūros bruožai
Pirkdami orchidėją būtinai pasiteiraukite, kokios ji rūšies ir kaip ją prižiūrėti — vėsiai, vidutiniškai ar itin šiltai laikyti. Mat įvairios orchidėjų rūšys kilusios iš skirtingų kraštų, kur gamtinės sąlygos labai nevienodos. Vėsių kraštų orchidėjas sunkiausia, o šiltų — lengviausia laikyti kambaryje. Orų galima drėkinti elektriniu oro drėkintuvu arba kitomis priemonėmis.
Šiaip jau orchidėjoms labiausiai tinka specialūs gėlių langai arba šiltnamiai. Kad gerai žydėtų, joms reikalinga visiška ramybė, vėsesnis oras naktį, daug šviesos rudenį ir pakankamai drėgnas oras.

Būtina atsiminti: orchidėjos standžiais lapais ir storais gumbais ramybės periodu mėgsta pabūti sausos, o tos, kurių lapai minkšti ir švelnūs, niekad neturi jausti drėgmės stygiaus. Vėlyvą žiema ir pavasari, kai ima leisti naujas atžalas, joms reikia daugiau vandens. Ankstyva vasara, kai orchidėjos sparčiai auga, joms reikia daugiau maisto medžiagų (trąšų), vandens ir šilumos. Vėlyvą vasarą ir rudenį, kai susidaro gumbai ir ima krautis žiedpumpuriai, svarbu, kad nakties temperatūra nukristų iki 4 – 6°C. Orchidėjoms tada reikia daugiau šviesos ir mažiau vandens.
Rudeni ir žiema šie augalai ilsisi — atogrąžose tuo metu būna sausros. Taigi orchidėjoms reikia itin daug šviesos ir kuo mažiau vandens. Kitaip, nei dauguma kambario augalų, orchidėjos auga ne gėlių žemėje. Joms reikia specialaus orchidėjų substrato, kuris būtų ir purus, ir lengvas, ir prisotintas oro, ir aprūpintų augalą maisto medžiagomis bei vandeniu.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top