Laelia

Laišva (Laelia)

Yra apie 50 Laelia rūšių, kurios  yra epifitai – savo tėvynėje, atogrąžų Amerikos miškuose augantys ant medžių, arba litofitai, – augantys ant akmenų ar vešintys smėlingoje žemėje (pavyzdžiui, akmeninė Laelia). Gėlė yra sutinkama gana įvairiose aplinkos sąlygose – drėgnuose lygumų ir sausuose kalnų miškuose.

Tai gėlininkų mėgstama ir populari gėlė, auginama namų aplinkoje ir oranžerijose.

Ryškiai raudona Laelia cinnabarina paprastai yra rekomenduojama vos pradėjusiam orchidėjas auginti gėlininkui. Ji žydi pavasarį, kaip ir Laelia purpurata.

Laelia purpurata
foto: Walter, CC BY 2.0, Laelia purpurata

Vasarą žydi Laelia crispa. Rudenį žiedus praskleidžia Laelia pumila (didžiuliai violetiniai ir rausvi žiedai). Žiemą žydi Laelia anceps (violetiniai bei rausvi žiedai) ir Laelia harpophylla (oranžiniai žiedai). Laelia lengviausiai kryžminasi su Cattleya, su kitomis gentimis sunkiai arba visai nesikryžmina.

Pavadinimas kilęs iš Senovės Romos laikais populiaraus moters vardo Lelia, kuri pagal padavimą buvo Dzeuso sesuo, viena iš šešių nekaltų mergelių saugojusių šventąją deivės Vestos ugnį.

Žydėjimo laikas: Pavasarį, vasarą, rudenį ir žiemą — nelygu rūšis ir veislė.

Šeima: Orchidaceae, gegužraibiniai.

Tėvynė: Atogrąžų Amerika, Brazilija, Meksika.

Geriausiai auga: Šviesioje, pusiau ūksmingoje, gerai vėdinamoje, tačiau, šiukštu, be skersvėjo patalpoje. Rudenį rūšiai Laelia cinnabarina reikia daugiau saulės. Pavasarį, vasarą ir dienomis būtina 18 – 24°C, rudenį, žiemą ir naktimis 4°C.

Laistymas, tręšimas: Jei vasara karšta, gausiau laistyti arba retsykiais panardinti į vandenį, tačiau iš naujo lieti tik tada, kai substratas jau gerai išdžiūvęs. Žiemą lieti tik tiek, kad augalas neimtų vysti. Kas trečią laistymą, į vandenį įdėti šiek tiek orchidėjų trąšų.

Kiti priežiūros ypatumai: Nuolat drėkinti orą, kas 2 – 3 metus pavasarį persodinti į naują orchidėjų substratą. Epifitines (ant kitų augalų augančias) Laišvos rūšis geriausia yra pririšti prie kokio tai kamieno ar šakos, ar paprasčiausio medžio žievės gabalo.

Dauginimas: Persodinant padalyti gumbus.

Kenkėjai, ligos: Laelia labai kenčia nuo tvankaus oro.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top