Salierų cerkosporozė

Salierų cerkosporozė (Cercospora apii)

Serga salierai ir pastarnokai. Lietuvoje cerkosporozė pastebima antroje vasaros pusėje, bet kartais salierai pradeda džiūti jau liepos mėn.
Abiejose lapų pusėse ir ant lapkočių atsiranda 4—6 mm skersmens kampuotų, netaisyklingų arba apskritų, iš pradžių gelsvų, vėliau pilkėjančių ir ruduojančių dėmių, kurių centras pašviesėja, o aplink jas susidaro siauras tamsiai rudas apvadas. Dėmėse matomos pilkos apnašos sudarytos iš grybo konidijakočių ir konidijų. Viršutinėje lapo pusėje konidijakočiai trumpi, kreivi, sudar tankias puokšteles, apatinėje ilgi, tiesūs, pavieniai arba retose puokštelėse. Konidijos bespalvės, 25—315 x 3—6 vdydžio, ilgos ir plonos, adatėlių arba atvirkščių buoželių formos, tiesios ar lenktos, su daugybe (iki 17) skersini, pertvarėlių.
Salierinės cerkosporos pažeisti salierų lapai gelsta ir džiūsta, šaknų derlius sumažėja. Sporas gali pernešti vėjas, vanduo ir dirbantieji. Ypač palankios sąlygos salierų cerkosporozei plisti tada, kai dienomis esti aukšta temperatūra, labai drėgna, tvanku, o naktimis šalta, migla, rūkas.
Žiemoja sukėlėjas dirvoje su augalų liekanomis. Literatūroje nurodoma, kad salierinė cerkospora kartais puola sėklas, kurios gali būti infekcijos šaltinis.
Apsaugos priemonės. Sėti atsparių veislių sėklas. Imti sėklas tik iš sveiko pasėlio arba išlaikytas ne mažiau kaip 3—4 metus ir prieš sėją išbeicuoti. Sekiojus purkšti vienu iš nurodytų fungicidų. Maistui vartojamų salierų chemikalais purkšti negalima.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top