Kopūstų juodoji žieduotoji mozaika

Kopūstų juodoji žieduotoji mozaika (Brassica virus)

Liga išplitusi visur, kur auginami kopūstai. Žinių apie jos paplitimą Lietuvoje nėra, nors su panašiais požymiais sergančių kopūstų pastebėta.
Kopūstų virusas 1 puola ne tik kopūstus, bet ir įvairias kitas daržoves, gėles, vaistinius augalus, piktžoles, būtent ridikus, runkelius, griežčius, špinatus, aguonas, daržinę trūkažolę (endiviją), saulėgrąžą, pontinį rabarbarą, dumplainį, dvimetę leukoniją, smalką, darželinę blizgę, kvapiąją razetą, kvapiąją vakarutę, karčiąją rudgrūdėlę, skiauterėtąją celioziją, medetką, kalceoliariją, paprastąją rusmenę, petuniją, pelkinę nemiršėlę, raudonąją žvaigždūnę, darželinę verbeną, žiemę, gvaizdūnę, didžiąją nasturtę, taboką, vikšrinį bastutj, rėžiuką, baltąją garstyčią, garstuką, svėrę, sėjamąją pipirnę, smalkinį tvertiką, žvaginę, balandas, sėjamąją judrą, mūrinį šatreinį, dirvinę čiužutę. Nuo šių augalų gali apsikrėsti kopūstai. Ligos požymiai iš pradžių lokalizuojasi lapalakštyje prie gyslų. Tai smulkios juodos nekrozinės dėmelės arba dryželiai. Vėliau senesnių lapų viršutinėje pusėje išryškėja žalsvai rusvos dėmės ir juodi įdubę ratai aplink jas. Panašių apskritų arba netaisyklingų dėmių kartais būna ant lapkočių ir stiebų. Ligotų augalų lapai nudžiūsta, augimas ir gūžių formavimasis sutrinka.
Kopūstų virusą 1 perneša amarai. Jis gali plisti ir mechaniškai su augalo sultimis. Ar plinta su sėklomis, kol kas neįrodyta. Ligos sukėlėjas peržiemoja daugiamečiuose augaluose maitintojuose.
Apsaugos priemonės. Naikinti piktžoles. Amarus naikinti insekticidais.

-

Leave a Reply

Taip pat skaitykite: