Morkų priežiūra

Morkų priežiūra – tai dirvos purenimas, ravėjimas, retinimas, laistymas, tręšimas, kenkėjų naikinimas, apsauga nuo ligų.
Purenimas ir ravėjimas. Kai tik morkos sudygsta, atsargiai purenami tarpueiliai 3-4 cm gyliu, išravimos išaugusios piktžolės. Purenama ir ravima po lietaus arba palaisčius. Po ravėjimo lysvė palaistomą, kad žemė apsispaustų apie augalus.
Retinimas. Kai išauga pirmas ir antras tikrieji lapeliai, morkas jau galima retinti, tarp daigų paliekant 3-4 cm tarpą. Sujudintus po retini-mo pasilikusius augalus taip pat reikia palaistyti. Laistoma šiltu (18-20 °C) vandeniu po 2-3 l/m2.
Retinant sujudinus augalus, pasklinda morkų kvapas, viliojantis morkines muses. Todėl retinti geriausiai vakare, o išrautus augalus sudėti į komposto duobę ir užberti žemėmis arba pjuvenomis. Retinant morkų lysvę patartina apdulkinti maltais pipirais, kad jie nuslopintų morkų kvapą.
Laistymas. Jeigu trūksta drėgmės, morkos išauga kietos ir sumedėjusios, o esant drėgmės pertekliui – suveši lapai ir išauga didelė šerdis.
Morkos mėgsta nesikeičiantį dirvos drėgnumą. Jeigu dirva sausa, o laistoma dažnai dideliu kiekiu vandens, šakniavaisiai sutrūkinėja. Norint, kad morkos derėtų, būtų lygios ir gražios, jos laistomos reguliariai ir negausiai. Saulėtomis šiltomis dienomis jauni augalai laistomi 1-2 kartus per savaitę laistytuvu nedideliu vandens kiekiu po 3-4 l/m2. Kai pradeda augti šakniavaisiai (jiems esant maždaug pieštuko storio), laistoma 1 kartą per savaitę po 8-10 l/m2, o vėliau vandens kiekis padidinamas iki 15 l/m2.
Rugsėjo mėn., kai šakniavaisiai bręsta, ir nelietingu metu, laistoma 1 kartą per 10-12 dienų po 8-10 l/m2.
Tręšimas. Morkos tręšiamos 1-2 kartus. Pirmą kartą tręšiama po mėnesio nuo sudygimo. 10-yje l vandens ištirpinamas 1 šaukštas nitrofoskos arba nitroamofoskos ir laistoma po 5 l/m2. Tomis pačiomis trąšomis tręšiama ir antrą kartą – praėjus 15-18 dienų po 7-8 l/m2.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top