Morkų nuėmimas ir laikymas

Morkos nuimamos rugsėjo pabaigoje prieš šalnas. Nuo šakėmis pakeltų ir išrautų iš drėgnos lysvės morkų žemės nuvalomos rankomis, nekratomos ir nedaužomos į žemę arba viena į kitą. Šakniavaisių, kurie bus naudojami maistui, lapai nupjaunami iki pat morkos galvutės, o sėklinėms paliekama 1,5-2 cm. Nupjaunant lapus morkos kartu ir rūšiuojamos: sveikos paliekamos žiemai, o pažeistos, sergančios ir mažos – atidedamos.
Išrautos morkos nepaliekamos lauke, o iškart sudedamos po pastoge, nes jos greitai netenka vandens, suvysta ir netinka ilgam laikymui.
Nupjovus lapus ir surūšiavus, morkos sudedamos į dėžes eilėmis, kiekvieną eilę apiberiant 2-3 cm smėlio sluoksniu.
Morkos gerai išsilaiko, prieš sudedant į saugyklas jas panardinant į tirštą atskiestą molį. Kai molis apdžiūsta, šakniavaisiai sudedami į dėžes, apiberiami smėliu, bet galima laikyti ir be smėlio. Jeigu morkos nesluoksniuojamos su smėliu ir nemerkiamos į molį, būtina apibarstyti smulkiai sutrinta kreida – tai apsaugo šakniavaisius nuo puvimo.
Šakniavaisius galima sluoksniuoti su svogūnų lukštais. Morkos gerai išsilaiko polietileniniuose maišuose, viršuje užpylus 8-10 cm pjuvenų sluoksnį.
Yra dar ir kitoks paruošimo ilgam laikymui būdas: morkos įmerkiamos į susmulkintų česnakų mišinį (1 stiklinė česnakų tyrės ir 1 l vandens), po to apdžiovinamos ir sudedamos j rūsį, sandėlį ar pan.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top