Morkų sodinimas

Kada sodinti?

Sėjos terminai susiję su būsimu morkų derliumi.

Lėtai dygstančios sėklos reikalauja didesnio dirvos drėgnumo, todėl sėjama kuo anksčiau, kol dirvoje pakanka pavasario drėgmės. Sėjant vėliau sėklos patenka į sausą žemę, išdygsta reti ir silpni daigai, o kartais nesudygsta visai.

morkos-lapai

Morkoms sėti tinkamiausias laikas: ankstyvųjų veislių – balandžio 20-25 d., vidutinio ankstyvumo balandžio 25 d.-gegužės 5 d.

Morkas galima pasėti prieš žiemą: sėjama lapkričio-gruodžio mėn. į sušalusią dirvą sausomis sėklomis, kad jos nesudygtų iki pavasario, nes daigai iššals. Morkos, pasėtos rudenį, duoda ankstyvą derlių. Tačiau tokios morkos vartojamos tik vasarą, ilgai laikyti jos netinkamos.

Paruoštos lysvės prieš sėją negiliai (1-2 cm) supurenamos, išrenkamos augalų šaknys ir piktžolės. Išilgai lysvės padaromos 5 cm pločio, 2-2,5 cm gylio vagelės, tarp kurių paliekamas 20-22 cm tarpas. Pirmoji vagelė daroma 12 cm atstumu nuo lysvės krašto. Lysvės plotis -110 cm, kryptis pagal ilgį – iš šiaurės į pietus.

Prieš sėjant vagelės palaistomos vandeniu arba raudonu kalio permanganato tirpalu (patogu laistyti arbatinuku). Į drėgnas vageles suberiamos drėgnos, išbrinkusios sėklos – 1-1,5 cm tarpais viena nuo kitos. Vagelės užberiamos durpėmis arba durpių ir smėlio mišiniu (1 m2 reikia 3-3,5 kg).

Pasėjus sėklas, vagelės dar kartą palaistomos mažu laistytuvėliu ir uždengiamos plėvele, tarp lysvės ir plėvelės paliekant 12-15 cm tarpą. Plėvelė išsaugo drėgmę, palaiko šilumą. Po 5-6 dienų morkos sudygsta ir plėvelė nuimama.

Kitas sėjimo būdas

Paruoštoje drėgnoje lysvėje padaromi 2 cm gylio įdubimai, pvz., 1l talpos stiklainiu. Į kiekvieną įdubimą beriama po 10-12 sėklų. Išdygsta 7-8 daigai, nes morkų sėklų daigumas – apie 80%. Po sėjos lysvė mulčiuojama, kaip jau minėta aukščiau, palaistomą ir uždengiama plėvele, kol sėklos sudygs. Neturint plėvelės, palaistytą lysvę galima užberti 0,5 cm storio durpių sluoksniu: dirva neišdžius ir nesusidarys pluta. Sėjant tokiu būdu nereikia purenti ir retinti.

Dažnai sodininkai morkas sėja j siauras ir gilias vageles, todėl daigai sudygsta tankiai, o augalai būna silpni. Taip pasėtas morkas sunku išretinti. Retinimą galima palengvinti, jeigu sėjant 1 šaukštelį sėklų sumaišysite su smėliu ir padalinsite į 3 dalis. Kiekviena dalis sėjama į 1 m2.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top