Sėjamasis grikis

Sėjamasis grikis

Rūgtinių šeimos vienmetis augalas su liemenine šaknimi, smarkiai išsišakojusia prie stiebo ir visai mažai giliau. Stiebas tiesus, rausvas, į viršų išsišakojęs. Žydi nuo birželio pabaigos iki liepos pabaigos. Sėklos prinoksta rugpjūtį ar rugsėjį.
Labai medingas augalas. Kvapnus medaus aromatas pasklinda toli nuo žydinčio grikių lauko.
Visoje Europoje grikiais užsėjama šimtai hektarų žemės ploto,
Gerai auga nederlinguose ir smėlinguose žemės plotuose. Nemėgsta juodžemio, todėl ten derlius paprastai būna menkesnis.
Vaistams naudojamas žydinčios sėjamojo grikio stiebų viršūnėle, kurias renka žydėjimo metu – nupjauna dalgiu arba pjaunamąja mašina. Džiovina lauke pavėsyje arba džiovykloje. Vaistams naudojami ir grikių grūdai. Juos renka subrendusius ir džiovina taip pat atvirame ore ar džiovykloje. Išdžiovinta vaistinė žaliava turi būti žalsvos spalvos.
Sėjamojo grikio žaliojoje dalyje (žydinčiuose stiebuose ir lapuose) randama glikozido rutino (kvercetino ir triramnoglikozido), Kalio, kavos, protokatechino ir chlorogeno rūgšties. Žiedyne aptikta fagopirino.
Sėklose yra 67 proc. krakmolo, riebalų, citrinų ir obuolių rūgšties.
Medicinos mokslas sėjamąjį grikį pripažįsta jau seniai. Farmacijos pramonėje iš grikio lapų ir žiedų gaminami rutino, rutamino ir urutino preparatai.
Rutinas – tai P grupės vitaminas, kuris stiprina kapiliarus ir mažina jų pralaidumą. Naudojamas kaip ir visi P grupės vitaminai: nuo hipo – ir avitaminozės, nuo kraujo į smegenis išsiliejimo (taip pat ir profilaktiškai), nuo širdies, akies tinklainės ligų, kai yra kraujo išsiliejimo į odą ir gleivinę polinkis, nuo hipertoninės ligos (kartu su kraujo spaudimą reguliuojančiais vaistais), nuo reumatizmo, skarlatinos, dėmėtosios šiltinės, tymų. Rutinas naudojamas gydyti (ir profilaktiškai) antikoaguliantų, arsenidų, solicilatų, rentgeno ir radioterapijos, spindulinės ligos, leukozės pažeistas kraujagysles.
Kiekvieno ligonio gydymo trukmė ir dozavimas individualūs. Kartu su rutinų skiriama po 50 ml C vitamino.
Rutinas gaminamas tablečių ir miltelių pavidalo. Netinka naudoti, kai padidėjęs kraujo krešumas.
Gaminami ir kitokie rutino preparatai: urutinas, kurio sudėtyje yra 0,025 g rutino, 0,05 g heksametilentetramino ir 1 ml vandens; rutino ir novokaino mišinys. Skysto pavidalo vaistai parduodami ampulėse po 1 – 2 ml ir leidžiami 1 kartą per dieną po oda ir į veną. Gydymo kursas-30-60 injekcijų.
Liaudies medicinoje naudojami sėjamojo grikio žiedai, lapai ir per tankų rėtį persijoti miltai. Grikių žiedų arbatą reikia gerti sergant bronchitu – lengvina atsikosėjimą.
Žalių grikių lapų kompresus reikia dėti ant pūliuojančių žaizdų ir vočių. Sausi gerai persijoti grikių miltai vartojami kaip kūdikių pudra.
Sėjamojo grikio, pelkinio pūkelio ir sukatžolės (lygiomis dalimis) arbata geriama sergant ateroskleroze, hipertonija, viršutinių kvėpavimo takų ligomis (palengvina atsikosėjimą).
Grikių kruopos turi daug geležies, baltymų, B1, B2 vitaminų kalcio, fosforo, citrinų bei obuolių rūgšties ir yra dietinės mitybos produktas. Grikių kruopų košė labai tinka diabetikams, radiacijos paveiktiems žmonėms.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top