Krieninis lapgraužis

Krieninis lapgraužis (Phaedon cochleariae)

Pažeidžia kopūstus, griežčius, ropes, ridikus, ridikėlius ir krienus. Graužia augalų lapus. Iš pradžių ėda tik lapų paviršiaus odelę, vėliau išgraužia netaisyklingos formos nors dažniausiai ovalias, skyles. Kenkia suaugę vabalai ir lervos. Vabalai 3—4 mm ilgio, pailgai kiaušiniški, išgaubta nugarine dalimi. Jų antsparniai tamsiai žali, metaliskai žvilgantys, su 8 išilginėmis įdubusių taškų eilutėmis. Patelės į lapų minkštime išgraužtas duobutes deda pailgai ovalius geltonus apie 0,5 mm ilgio kiaušinius, kuriuos iš viršaus užlieja greit stingstančiomis savo išskyromis.
Kiekviena patelė iš viso gali sudėti apie 200 kiaušinių,, po 10—20 per dieną. Po 8—12 dienų iš kiaušinių išsirita iki 5,5 mm ilgio murzinai geltonos verpstiškos, su išilgai kūno einančiomis keturiomis eilėmis juodų gumburėlių, juoda galva ir trimis poromis kojų lervos. Iš pradžių jos gyvena grupėmis ir skaptuoja lapo odelę. Lervos vystosi ir kenkia apie 3 savaites. Palankiausios sąlygos lervoms vystytis yra drėgnas oras, kai santykinis oro drėgnumas iki 100%. Temperatūrai šis kenkėjas ne toks reiklus. Lėliukėmis lervos virsta dirvoje. Lėliukės geltonos, su retais šereliais priešnugarėlėje. Išsiritę po 8—12 dienų jauni vabalai kurį laika kenkia, paskui sulenda į žiemojimo vietas po nukritusiais lapais, dirvos grumsteliais. Peržiemoję kenkėjai pasirodo gegužės mėn. Lietuvos šiaurinėje dalyje krieninis lapgraužis dažnas, kartais labai žalingas, rytinėje dalyje sporadiškas, o pietvakarinėje nerastas.
Apsaugos priemonės. Naikinti piktžoles, šalinti derliaus nuėmimo liekanas. Rudenį giliai suarti dirvas. Vabalus ir jų lervas maitinimosi metu naikinti insekticidais

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top