Dirvinukai

Dirvinukai (Agrotis)

Pažeidžia įvairius augalus, tarp jų ir daržoves, ypač kopūstus, burokėlius, pomidorus, svogūnus. Daržovių daigai ir jauni augalai būna pagraužti prie pat dirvos paviršiaus, o lapai ir stiebeliai suėsti. Daržovių lysvėse atsiranda „plikų” vietų. Šakniavaisiuose būna išgraužtos stambios netaisyklingos ertmės.
Kenkia pliki tamsiai žalsvi, pilki, rudi vikšrai. Išilgai kūno dažniausiai eina juostelės ar dėmelės. Ramybės būklėje ar ištikus pavojui vikšrai susisuka spirališkai ir nejuda. Iš pradžių jie gyvena ant augalų, paaugę slapstosi dirvos viršutiniame sluoksnyje ir graužia šakniavaisius bei šaknis, o naktimis išropoja j dirvos paviršių ir pagraužia stiebelius. Daržovėms dažniausiai kenkia tokie dirvinukai. Ziemkentinis dirvinukas (Agrotis segetis). Drugio išskleisti sparnai 40—50 mm ilgio, priekiniai gelsvai pilki ar rusvai pilki. Inkstiškoji, apskritoji ir pleištiškoji dėmės su tamsiais apvadais. Žiemoja vikšrai dirvoje. Lėliukėmis virsta pavasarį. Drugiai skraido birželio mėn. vakarais ir naktimis. Kiaušinius deda ant žolinių augalų. Vikšrai kenkia iki šalčių.
Sauktukinis dirvinukas (Agrotis exclamationis L.). Drugio išskleisti sparnai 38—46 mm ilgio, priekiniai rudi. Inkstiškoji dėmė tamsi, apskritoji — šviesi, pleištiškoji — juoda, ilga, panaši į šauktuką. Vikšras tamsiai pilkas.
Lėliukė ruda. Biologija tokia pat kaip ir žiemkentinio dirvinuko.
Apsaugos priemonės. Rudenį giliai suarti dirvą. Naikinti piktžoles. Pūdymus intensyviai dirbti ar užsėti mišiniais. Masiškai paplitus vikšrams, dirvos plotelius, kur žūva daigai, palaistyti 0,2% karbofosu — 5 l/m’2.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top