Tvoros apželdinimas

Geriausias sodybos ribos ženklas – tvora. Kiekvienas save gerbiantis sodybos šeimininkas pažymės savo privačias valdas, apjuosdamas jas vienokia ar kitokia tvora. Tvoros funkciją gali atlikti ir gyvatvorės ar įvairiai susodintų augalų grupės.

Dažniausiai lietuviai naudoja patikrintą nuosavybės įrodymą – tvirtą, stacionarią tvorą iš medžio, metalo ar net mūro. O norint, kad, be apsauginės funkcijos, tvora atliktų ir estetinę, papuoškite ją vijokliniais augalais.

zeldiniai-tvora-Ipomoea purpurea

Jei tvoros paviršius yra lygus, kad augalai galėtų augti ir kerotis, gali prireikti prie tvoros paviršiaus pritvirtinti kelias ar keliasdešimt atramėlių ar kabliukų, kuriais vijokliniai augalai, galės lipti aukštyn. Taip pat šiuo būdu Jūs galite nukreipti augalą augti ir vystytis norima linkme.

Nusprendę, kurią tvoros dalį ar dalis želdinsite, pradėkite ieškoti tinkamų augalų. Jie gali būti vienmečiai ar daugiamečiai, lapuočiai ar žydintys.

Jei tvorą apželdinti norite kuo greičiau, labiau tiks vienmečiai. Bet metams prabėgus, turėsite vėl iš naujo auginti savo “tvorą”. Tačiau tai gali būti privalumu, nes kiekvienais metais tvorą galima bus kurti iš naujo ir vis kitaip. Kol galbūt atrasite puikiausią tvoros apželdinimo variantą.

Su daugiamečiais augalais paprasčiau, bet reikės ilgiau palaukti, kol tvorelė pilnai pasipuoš žaluma. Jei tvora aukšta ir neišvaizdi, galima pasirinkti daugiamečius gerai augančius vijoklius, kurie gana greitai suvešės ir užgoš norimą sienos ar tvoros vietą.

Tam tiks penkialapis vinvytis (rudenį gražiai paraudonuoja lapai), triskiautis vinvytis, Engelmano vinvyčiai (auga ir lipa siena be jokių atramų), apskritalapis smaugikas (rudenį – smulkūs geltoni lapeliai, žiemą geltoni vaisiai), įvairių rūšių vynuogės.

Greitai auga plačialapis pelėžirnis (žydi birželio-rugpjūčio mėn., nužydėjęs augalas nėra labai išvaizdus). Labai puošniai atrodytų margalapė aktinidija (tinka aukštoms tvoroms ir auga net šiaurinėje pusėje).

Jei jūsų tvora graži ir jos nenorite visiškai paslėpti, rinkitės smulkesnius, žydinčius daugiamečius ar vienmečius vijoklinius augalus. Labai gražiai atrodys per elegantišką, kalto metalo tvorą persisvėrusi stambiažiedė raganė, vijutė, vijoklinės rožės. Ištisą vasarą džiugintų ir vienmečiai augalai, pvz. kvapusis pelėžirnis (skleidžia malonų kvapą), įvairių veislių raudonžiedės pupelės (baltos ir raudonos spalvų žiedai).

Vijoklinis sausmedis taip pat puikiai tinka tvoros dekoravimui. Tai nereiklus, augantis labai greitai, su daugybės spalvų žiedais, skleidžiantis puikų aromatą ir paukštelių mylimas augalas.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top