AGRASTŲ IR AKTINIDIJŲ GENĖJIMAS

Agrastų genėjimas

Agrastai genimi ankstyvą rudenį ar pavasarį iki vegetacijos pradžios.

auginant agrastus

Pirmaisiais metais trumpinami sodinukų ūgliai. Jeigu agrastas turi tik vieną stiebelį, jis trumpinamas iki ketvirtojo pumpuro. Jeigu krūmelyje yra 2 ar 3 ūgliai, trumpinamas tik vienas iki trečiojo pumpuro nuo žemės.

Antraisiais metais netrumpinami 3-4 stipriausi ūgliai, o visi kiti trumpinami iki trečiojo pumpuro. Trečiaisiais metais vėl paliekami 3-4 vienmečiai ūgliai, o kiti patrumpinami.

Gerai suformuotame agrasto krūme turėtų augti apie 15 skirtingo amžiaus stiebų. Derlingiausios 2-5 metų šakos, o daugiausiai žiedinių pumpurų sukrauna 4-5 metų ūglių šoninės šakutės, todėl derliaus metais iš krūmo galima iškirpti po 2-3 senas derėjusias šešerių metų šakas, o vietoje jų palikti tiek pat jaunų, sveikų ūglių.

Prisiminkite apie agrastų uogų naudą ir kaip dauginti agrastų krūmelius.

Aktinidijų genėjimas

Būtų gerai sode užsiauginti tų didžiųjų kinietiškų agrastų – kyvi, bet panašu, kad Lietuvoje išgyvena tik mažesnes uogeles sunokinančios aktinidijų rūšys.

Taip pat tai yra puikus vijoklinis augalas, kuris papuoš aptriušusią sieną ar tvorą.

Actinidia Kolomikta
foto: Wendy Cutler, CC BY 2.0, Actinidia Kolomikta

Aktinidijas galima genėti ramybės laikotarpiu ir vasarą. Genint ramybės laikotarpiu svarbu, kad spėtų uždžiūti žaizdos, kad netekėtų sultys. Aktinidijos nuolat augina vis stipresnius ūglius, kurie stelbia senesnes šakas.

Aktinidijos auginamos su atramomis, todėl keras gali būti formuojamas iš šešių stipriai augančių ūglių.

Du pirmieji ūgliai tvirtinami prie apatinės vielos ir nukreipiami į šalis, kiti du – prie vidurinės, o dar kiti prie aukščiausios vielos. Tuo būdu per trejus metus suformuojamas krūmas.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top