Sėjomaina ir augalų įvairovė

Kad augalai gerai tarptų, vien derlingos dirvos nepakaks. Reikia tinkamai suderinti augalus ir sėjomainą. Kad nenualintumėte dirvos, augalus sėkite ir sodinkite tam tikra tvarka, parinkdami tinkamas rūšis.
Nualintoje dirvoje augalai skursta

Jei kelerius metus toje pačioje lysvėje sėjami ar sodinami tos pačios rūšies augalai, dirva nualinama: augalus dažniau puola ligos, nes dirvoje dauginasi įvairios ligos bei kenkėjai.

Geri ir blogi kaimynai

Gerų ir blogų kaimynų pasitaiko ir tarp augalų. Giminingi augalai konkuruoja dėl maisto medžiagų, šviesos bei vandens. Dėl to šakniavaisiai bei šakniagumbiai gerai auga greta vaisinių daržovių, kurių geriausiai išsivysčiusi antžeminė dalis: vienos ir kitos rūšies augalai tarsi papildo vieni kitus ir vieni iš kitų neatima vietos.

Turi įtakos ir kvapas

Kai kada gerą ar prastą augalų kaimynystę pastebėti nelengva. Kai kurių šaknys išskiria medžiagas, slopinančias kitų rūšių augimą. Teigiamą ir neigiamą poveikį gali turėti ir stipraus kvapo eteriniai aliejai; juos skleidžia žiedai arba lapai. Taigi svogūnai bei česnakai gerai auga greta braškių, agurkų bei petražolių, tačiau nesutaria su pupelėmis ir žirniais.

Augalų derinimas padeda įveikti kenkėjus

Morkos ir svogūnai puikiai dera todėl, kad stipriu savo kvapu vieni nuo kitų baido kenkėjus. Tarp morkų pasėti krapai baido morkines museles. Daugelis kenkėjų vengia česnakų. Pasodinti tarp braškių, jie, kaip ir svogūnai, mažina grybelinių ligų pavojų.

Kryžmažiedžių sėjomaina

Nereikėtų sėti ar sodinti keletą metų iš eilės tos pačios šeimos augalų rūšių. Pavyzdžiui, vienus po kitų sėjant kryžmažiedžius – kopūstus, ridikus ar ridikėlius – juos labiau puola nematodai. Todėl kopūstiniai augalai toje pačioje lysvėje turėtų augti tik po trejų metų.

Patarimas

Vėlyvosios daržovės
Nuėmus ankstyvųjų daržovių derlių, dalis daržo lysvių lieka tuščios. Tada čia galima pasėti ar pasodinti vėlyvųjų daržovių. Tam labiausiai tiks greitai augančios rūšys, nejautrios ir žemesnei temperatūrai, pavyzdžiui, lapinės salotos, žieminės portulakos, kininiai kopūstai, žieminiai ridikai ar žieminiai svogūnai.

-

Leave a Reply

Taip pat skaitykite: