Daržininko darbai sausio mėnesį 2

Kadangi vienoms daržovėms reikia daug organinių trąšų ( mėšlo, durpių, komposto), o kitos nemėgsta šviežiu mėšlu tręštos dirvos, daržininkai turėtų padalyti daržą į dvi dalis ir vieną dalį gausiai patręšti organinėmis
trąšomis, o kitą palikti netręštą. Netręštoji dalis, jeigu reikia, kalkinama. Dirvoje, kuri šviežiai patręšta organinėmis trąšomis, sodinkite įvairių veislių kopūstus (žiedinius, briuselinius ir kt.), agurkus, gūžinės salotas, salierus, melionus. Antroje dalyje sodinkite žirnius, pupeles, porus, pomidorus, papriką ir kt.
Gerai suplanavus galima labai intensyviai išnaudoti visą daržo plotą ir gauti 2-3 derlius per metus. Pavyzdžiui, anksti pavasarį sėjamos ankstyvosios salotos, po gegužės 15d. — pomidorai arba agurkai. Visa tai reikia numatyti iš anksto, sausio mėnesį.
Daržininkai turi žinoti, kad kai kurios daržovės auginamos kartu, nes tada jas mažiau puola kenkėjai. Kartu gerai auga svogūnai ir morkos, agurkai ir salierai, morkos ir ridikėliai ir daugelis kitų. Nepamirškite sėjomainos.
Rabarbarai. Kad rabarbarai pradėtų augti labai anksti pavasarį, vėliausiai sausio pradžioje gerai juos pridenkite. Rabarbarai viena ankstyviausių daržovių, kuri pradeda želti, kai tik atšyla dirva. Todėl svarbu, kad dirva labai giliai neįšaltų. Storas sausų durpių sluoksnis geriau sulaikys šilumą negu tokio pat storio mėšlo ar lapų danga.
Porai. Iš žemės iškastų porų skonis daug geresnis negu laikomų rūsyje. Darže paliktus porus reikia gerai pridengti. Kad visą žiemą turėtumėte šviežių porų, iš anksto pasirūpinkite, kad dirva neįšaltų per anksti ir per giliai. Porų lysvės pridengiamos storai durpėmis. Mėšlas ir medžių lapai netinka, nes porai įgauna nemalonų prieskonį. Kai šąla be sniego, pučia aštrus vėjai, ant durpių klojamas tankus eglišakių sluoksnis.
Prieskoninės daržovės. Kai žiemą mažai sniego, daugiametes prieskonines daržoves, kaip peletrūną (vaistinį kietį), čiobrelius, pipirmėtę, pridenkite. Kai šąla be sniego, prieskoniniai augalai dažnai labai nukenčia. Todėl lapkričio-gruodžio mėnesį užklotas eglišakėmis lysves užpilkite sausomis durpėmis.
Tikrinkite. Kas savaitę tikrinkite rūsyje laikomas daržoves, taip pat substrato, kuriuo prikastos daržovės, drėgnumą. Neatrenkamos pūvančios daržovės apkrečia šalia esančias sveikas. Visas pradedančias pūti daržoves reikia
tuojau pat suvartoti. Daržoves laikyti sausame smėlyje ar žemėje geriau negu per daug drėgname. Labai išdžiūvusį smėlį reikėtų šiek tiek sudrėkinti.
Pomidorai ir agurkai. Pomidorai ir agurkai – pavasarį labai paklausios daržovės. Jas sekime sausio pradžioje auginti šildomuose šiltnamiuose. Šiuo metu auginamiems daigams trūksta šviesos, todėl juos apšvieskime elektros
lempomis papildomai: pradžioje po 16 vai., o vėliau po 12-14 vai. per parą. Lempas kabinkime 80-100 cm aukštyje virš augalų. Nakčiai šviesą išjunkime.
Bulvės. Prižiūrėkime, kad neperšaltų kaupai. Ant šiaurinės ir rytinės jų pusės užmeskime eglišakių, kad geriau susikauptų sniegas. Vėdinkime rūsius, tačiau kontroliuokime, kad juose būtų ne mažiau kaip 3-4 laipsniai C šilumos.
Svogūnai. Perrūšiuokime svogūnus. Sėklai palikime pačius stambiausius ir sveikiausius. Iš smulkių svogūnų išauga menkesnis derlius. Sėklinius svogūnus laikykime šiltai, o maistui skirtus – šaltai. Šaltai laikomi svogūnai
būna sveikesni, nepūna.
-

Leave a Reply

Taip pat skaitykite: