Kaip pasigaminti komposto?

Visų pirma gaminant kompostą parinkite pavėsingą vietą, kad jo nedžiovintų saulė.
Kompostinė turi būti ne mažesnė kaip 1 m3 dydžio, nes didesnėje kompostas įkaista iki reikiamos ligų sukėlėjams sunaikinti temperatūros.
Komposto dėžę galite daryti iš medžio, šiferio, sutvirtinti plytomis. Nekompostuokite į sandarias talpas, duobes, nes ten nepatenka oras.
Komposto dėžės turi būti be dugno, kad dirvos organizmai galėtų laisvai judėti.
Dėžę išklokite šiaudais (20 cm) arba durpėmis (15-20 cm), į apatinį sluoksnį primeskite ir stambesnių medžiagų.
Kompostuokite sluoksniais: vienas sluoksnis daug azoto turinčios medžiagos (mėšlas, durpės, žolės, ankštiniai augalai), kiti du – daugiau anglies (šiaudai, sumedėję augalai, žievės, medžių pjuvenos, popierius, mažai susiskaidžiusios durpės).
Kompostą laistykite, nes mikroorganizmams reikia drėgmės,
Tik neperliekite, kad nepradėtų pūti.
Bent kartą per mėnesį krūvą perkaskite, kad organines medžiagas skaidančios bakterijos nepritrūktų deguonies.
Kad gerai laikytųsi šiluma, komposto krūvą uždenkite šiaudais, durpėmis, žemėmis ar žole. Ją uždenkite ir prieš žiemą, kad nuo šalčio nežūtų naudingosios bakterijos.
Tik tamsus, trapus, saldoko kvapo kompostas tinka augalams tręšti. Siūloma kasmet išberti po 5-10 l/m2 komposto ir įterpti 5-8 cm gyliu.
Keletas koposto rūšių:

Durpių ir mėšlo kompostas

Durpės į rietuves kraunamos 15-20 cm sluoksniais pakaitomis su mėšlu (pirmas sluoksnis- durpių). Rietuvės būna 1,5—’2,0 m aukščio, 3-3,5 m pločio, iš keturių sluoksnių durpių ir tiek pat mėšlo. Plonais sluoksniais sukrautose rietuvėse greičiau dauginasi organines medžiagas skaidantys mikroorganizmai. Rietuvės užberiamos 25-30 cm apysausių durpių sluoksniu.

Durpių ir srutų kompostas

Srutas geriausiai kompostuoti su durpėmis. Tinka visų rūšių durpės, išskyrus kalkingas. Gerai susiskaidžiusios ir išvėdintos durpės sugeria daug srutų. Žiemą durpių ir srutų kompostas daromas mėšlidėse, o vasarą – lauko rietuvėse arba tiesiog sausoje dirvoje. Durpių ir srutų kompostas subręsta per 1-4 mėn.

Kaip pagreitinti komposto subrendimą

Augalinių atliekų, mėšlo ir durpių kompostas greičiau bus tinkamas naudoti, jeigu jį vieną kartą per mėnesį perkrausite iš vienos vietos į kitą. Be to, masė visą laiką turi būti vidutiniškai drėgna. Komposto krūvą geriausia laistyti 30-40 litrų 40-45 °C temperatūros vandens su srutomis (2 kg srutų – 10-iai litrų vandens).

-

Leave a Reply

Taip pat skaitykite: